07.05.2019
Sporty walki od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Najbardziej widowiskowym ich elementem są nokauty, czyli pokonanie przeciwnika poprzez doprowadzenie go do stanu niemożności dalszej rywalizacji w czasie danej walki. Nokauty mogą być spowodowane takimi czynnikami jak kontuzja, brak siły do dalszej walki czy utrata przytomności. Ich konsekwencje mogą być naprawdę poważne i niekiedy trwale wpływają na funkcjonowanie organizmu danego zawodnika.
Należy sobie uświadomić, że w wadze ciężkiej bokserzy zadają ciosy, które ważą po kilkaset kilogramów. Zawodnicy najczęściej przyjmują je na głowę oraz rzadziej na korpus. Najskuteczniejsze (z perspektywy atakującego) są ciosy sierpowe, które trafiają w czaszkę z boku z przyspieszeniem rotacyjnym, co powoduje odbijanie się mózgu od ścian czaszki. W trakcie jednej walki zawodnik może przyjąć kilkadziesiąt takich ciosów, co w przeliczeniu na kilogramy daje kilka ton. Nic więc dziwnego, że pięściarze padają ofiarą najszybszego zwyrodnienia mózgu spośród wszystkich dyscyplin sportu, także sportów walki, po zakończeniu zawodowej kariery.
Rola sędziów
Sędziowie sportów walki muszą zachowywać nadzwyczajną czujność, by w odpowiednim momencie zatrzymać lub zakończyć walkę i tym samym uchronić zawodnika od jeszcze poważniejszych konsekwencji. W boksie wyróżniamy nokauty i nokdauny. Nokdaun to tymczasowa niezdolność do dalszej walki spowodowana chwilowym zamroczeniem. Gdy zawodnik znajdzie się w takiej sytuacji, czyli innymi słowy wyląduje na deskach, sędzia odlicza do ośmiu, dając mu czas na powrót do rywalizacji. Jeśli zawodnik nie zdoła wznowić walki, a sędzia doliczy do 10, walka jest przerywana i sędzia ogłasza nokaut. Niniejsza sytuacja nazywana jest KO – jest to klasyczny nokaut.
Inne rodzaje nokautów
Wyróżniamy także TKO (ang. technical konckout), czyli nokaut techniczny. W takiej sytuacji walkę przerywa sędzia lub ktoś ze sztabu zawodnika (sekundant, lekarz, trener), jeśli widzi, że nie jest on w stanie kontynuować walki. Również sam zawodnik może zrezygnować z dalszej rywalizacji, mimo, iż nie był liczony. W przypadku, gdy decyzję o zakończeniu walki podejmuje sędzia ringowy, mamy do czynienia z tzw. RSC (ang. referee stopped contest).
Boks, podobnie jak i pozostałe sporty walki, przyciąga rzesze fanów i cieszy się ogromną popularnością. Dobre zarobki z jednej strony, a nieodwracalne zmiany w organizmie z drugiej. Każdy sportowiec rozpoczynający karierę z ringiem powinien mieć świadomość, że prędzej czy później zacznie odczuwać trudy tej dyscypliny, których nie zrekompensują żadne pieniądze, gdyż póki co nauka jest bezsilna wobec zmian, jakie dokonują się w mózgach zawodowych bokserów.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
18.12.2024
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.