04.02.2015
W dzisiejszym tekście chciałbym kontynuować tematykę uprawiania nordic walking, w szczególności w zakresie klasyfikacji tej aktywności fizycznej jako sportu. Może mieć to bowiem istotne znaczenie w kontekście celowości zawierania umów ubezpieczenia przez znaczną część osób uprawiających tę formę aktywności fizycznej.
Bezpośrednim impulsem do napisania niniejszego artykułu był mail jednego z czytelników, który odnosząc się do tekstu Łukasza Klimczyka pt. Nordic Walking: Wyścig o Polski Związek Sportowy zadał ciekawe pytanie: Czy na pewno nordic walking można zaklasyfikować jako sport, czy też jednak jest to jedynie pewna forma rekreacji fizycznej?
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to tylko „zabawa” w zbędną terminologię i nie powinno mieć to znaczenia w kontekście rozważań prawnych. Otóż niekoniecznie. W ostatnim czasie przedmiotem mojej analizy była jedna z umów ubezpieczenia, która została zaproponowana jednemu z zawodników uprawiających nordic walking. Na mocy jej przepisów ubezpieczyciel zobowiązał się do spełnienia określonego świadczenia pieniężnego w razie uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci podczas wyczynowego uprawiania sportu. W umowie wyczynowe uprawianie sportu zdefiniowano natomiast jako:
Uprawianie dyscyplin sportowych w ramach klubów sportowych bądź sekcji sportowych, systematyczne uczestniczenie w treningach i zawodach sportowych, a także uprawianie dyscyplin sportowych w celach zarobkowych.
Wyobraźmy sobie, że ubezpieczony zawodnik postanawia wziąć udział w zawodach nordic walking, jednakże nie traktuje ich w charakterze rywalizacji o czołowe miejsca, lecz jego uczestnictwo stanowi pewną formę rekreacji i dbania o sprawność fizyczną. Nie ma tu mowy o systematycznych udziałach w zawodach, a tym bardziej – celach zarobkowych sportowca. Zawodnik podczas zawodów doznaje urazu. Czy ubezpieczyciel spełni świadczenie pieniężne wynikające z umowy ubezpieczenia? Śmiem wątpić. Powoła się na zapisy mówiące o konieczności regularnego uczestniczenia w treningach i zawodach sportowych bądź wymóg przynależności do klubów sportowych oraz sekcji.
Problem w tym, że takie określenie sportu nie przystaje do obecnie obowiązujących regulacji prawnych. Art. 2 ust. 1 ustawy o sporcie stanowi, że:
Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.
Jak wskazywano w uzasadnieniu do projektu ustawy, za punkt wyjścia przyjęto definicję sportu określoną przez Radę Europy i stosowaną przez Komisję Europejską w Białej Księdze Sportu. Należy podkreślić, że przepis ten nie wskazuje zatem ani na element współzawodnictwa, ani na jego częstotliwość, przyjmując, że sport jest każdą formą fizycznej aktywności, która przyczynia się do poprawy kondycji, rozwoju stosunków społecznych lub osiągnięcia wyników sportowych. Za taką formę aktywności należy zatem również oczywiście uznać nordic walking, który jednoznacznie należy określić jako sport.
Wskazane wyżej zapisy umowy ubezpieczeniowej stanowią przejaw anachronicznego myślenia poprzez nawiązywanie do nieobowiązujących już ustaw: o sporcie kwalifikowanym i o kulturze fizycznej. Z drugiej zaś strony postanowienia te stanowią ryzyko dla osób uprawiających sport nordic walking. Proszę o tym pamiętać podczas podejmowania decyzji o wyborze ubezpieczyciela.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.