28.11.2014
W ostatnim czasie Kancelaria Radcy Prawnego Tomasza Dauermana zainicjowała program mający na celu wsparcie podmiotów w zakresie utworzenia polskich związków sportowych w dyscyplinach, których popularność daje perspektywy ich rozwoju prowadzonego współzawodnictwa. Podczas dokonywanej analizy z zaciekawieniem przeanalizowałem status prawny bardzo popularnego w Polsce Nordic Walking.
Dla czytelników, których nie wiedzą, czym jest Nordic Walking wyjaśniam: jest to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnie do tego zaprojektowanymi do tego kijami. Jednakże jak się okazuje nie jest to jedynie forma rekreacji ruchowej, gdyż zarówno w Polsce jak i na świecie organizowane jest współzawodnictwo sportowe w tym zakresie.
Przyglądając się strukturom wspomnianej dyscypliny w Polsce wskazać należy na dwa podmioty: Polską Federację Nordic Walking z siedzibą w Gdańsku działającą w formie związku stowarzyszeń oraz Polskie Stowarzyszenie Nordic Walkingu z siedzibą w Złotoryji działające w formie stowarzyszenia.
Pierwsza z organizacji legitymuje się wyłącznym członkostwem w strukturach międzynarodowej federacji sportowej tj. The International Nordic Walking Federation – INWA, a co za tym idzie dokonuje wyboru kadry narodowej na zawody międzynarodowe. Z kolei drugi z podmiotów jest członkiem The Association for International Sport of All – TAFISA. Ponadto oba podmioty organizują swoje własne współzawodnictwo sportowe oraz kursy na instruktora i trenera Nordic Walkingu.
Mając na uwadze powyższy dualizm kompetencyjny w/w podmiotów zastanawiający jest brak dążenia środowiska by utworzyć polski związek sportowy. Moim zdaniem jest to możliwe biorąc pod uwagę treść art. 11 ustawy o sporcie określający warunki wniosku o wyrażenie zgody na utworzenie polskiego związku sportowego – tj. przedłożenie: 1) projektu statutu polskiego związku sportowego; 2) aktualnego na dzień składania wniosku odpis z Krajowego Rejestru Sądowego wnioskodawcy; 3) szczegółowego opis sportu, w którym zamierza organizować i prowadzić współzawodnictwo wraz z dokładną informacją o warunkach jego uprawiania oraz regułach i systemie współzawodnictwa w tym sporcie; 4) zaświadczenia o przynależności do międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Dlaczego namawiam na utworzenie polskiego związku sportowego? Przede wszystkim ze względu na wyłączne prawa polskich związków sportowych określone w art. 13 ustawy o sporcie czyli: organizowanie i prowadzenie współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski oraz o Puchar Polski; ustanawianie i realizację reguł sportowych, organizacyjnych i dyscyplinarnych we współzawodnictwie sportowym; powoływanie kadry narodowej oraz przygotowywanie jej do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk głuchych, mistrzostw świata lub mistrzostw Europy oraz reprezentowanie tego sportu w międzynarodowych organizacjach sportowych.
Nie sposób jest jeszcze zapomnieć o jednym ważnym prawie polskiego związku sportowego tj. ustalaniu warunków, kryteriów i przesłanek, które muszą zostać spełnione by uzyskać tytuł trenera lub instruktora sportu w danej dyscyplinie sportowej. Mianowicie, zeszłoroczna deregulacja zawodu trenera i instruktora sportu spowodowała, że to obecnie na polskim związku sportowy ciąży obowiązek weryfikacji i ustalenia czy kandydat spełnia warunki określone w ustawie o sporcie, a przede wszystkim przesłankę posiadania wiedzy, doświadczenia i umiejętności niezbędnych do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu. Tym samym rejestracja polskiego związku sportowego pozwoli na ujednolicenie kursów trenerskich i instruktorskich w dyscyplinie Nordic Walkingu.
Podsumowując zachęcam by podjąć działania mające na celu utworzenie polskiego związku sportowego, który to proces pozwoli na profesjonalizację nie tylko obecnego współzawodnictwa sportowego, ale również pozwoli na jeszcze większą promocję i upowszechnienie aktywność fizycznej za pośrednictwem Nordic Walkingu. Jednocześnie być może dzięki wskazanej analizie będziemy świadkami kolejnego wyścigu: tym razem o status polskiego związku sportowego. Czas, Start!
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.