Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie milldyvax.com

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

Nowa sportowa rzeczywistość

27.04.2020

W sobotę 25 kwietnia Premier RP Mateusz Morawiecki i Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk zaprezentowali plan nowej sportowej rzeczywistości. W ostatni weekend maja rozgrywki wznawia piłkarska Ekstraklasa, 12 czerwca żużlowa Ekstraliga rozpoczyna sezon 2020. Mecze oczywiście rozgrywane będą bez publiczności, ale „odmrożenie” sportu to nie tylko rozgrywki ligowe, to również możliwość trenowania i możliwość korzystania z obiektów sportowych i rekreacyjnych.

„Nowa sportowa rzeczywistość” to nie jest rozporządzenie organu władzy wykonawczej czy to Rady Ministrów czy to Ministra Sportu. To plan podzielony na pięć etapów. W pierwszym już się znajdujemy, a drugi ma ruszyć w poniedziałek 4 maja.

Wczoraj, ogłoszone zostało w Dzienniku Ustaw, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jedna ze zmian dotyczy przepisu § 2 ust. 1, gdzie wyrazy „Do dnia 26 kwietnia 2020 r.” zastąpiono wyrazami „Do odwołania”.

Dotychczas ten przepis brzmiał: „Do dnia 26 kwietnia 2020 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej”. Jest on tyle ważny, choć w dyspozycji ma „przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej”, że dotyczy właśnie każdego przekroczenia granicy, nie tylko koleją i obejmuje swym zakresem warunki odbycia kwarantanny, bowiem zgodnie z ust. 2 pkt 2, osoba taka ma obowiązekodbyć  po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy, wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi”.

Tu nie ma wyjątków, nawet dla osób mieszkających na terenach przygranicznych i pracujących w ościennych krajach, a zwyczajowo przekraczających granicę dwa razy dziennie, na czas wyjazdu z domu w Polsce, do pracy zagranicą i wracających po pracy do domu, co podnosili ostatnio mieszkańcy przygranicznych miast, protestując między innymi w Słubicach i Cieszynie.

Tym bardziej kwarantannie muszą poddawać się również sportowcy, którzy wracają z zagranicy. Śledząc informacje medialne można było spotkać z przedłużonymi zgrupowaniami np. w Portugalii, by móc trenować jeszcze po zakończonym, a planowanym pierwotnie na krótszy czas zgrupowaniu.

Te pobyty były przedłużane po to, by móc normalnie potrenować jeszcze zagranicą, skoro tam były takie warunki, a w Polsce obiekty sportowe, czy sportowo-rekreacyjne były już zamknięte Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, o czym kilka tygodni temu pisałem tutaj.

Przedstawiony przez Premiera Mateusza Morawieckiego i Minister Danutę Dmowską-Andrzejuk program „odmrażania” sportu jest pięcioetapowy. Pierwszy etap już w trakcie, od 20 kwietna, to otwarte parki i lasy, w których można pobiegać. Można też jeździć na rowerze, nie ma już bowiem zakazu przemieszczania się.

Drugi etap statuuje w poniedziałek 4 maja:

- 4 maja zostaną udostępnione obiekty infrastrukturalne o charakterze otwartym. Planujemy także powrót do treningów i rozgrywek klubów PKO BP Ekstraklasy oraz żużlowej PGE Ekstraligi. Sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu. Należy jednak pamiętać, że tak jak na co dzień, także w sporcie obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa, ponieważ najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków  – powiedziała Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. Więcej informacji na stronie.

Infrastruktura o charakterze otwartym – „odmrażanie” sportu powszechnego

Od 4 maja będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym.

źródło: KPRM

- Sport odgrywa ogromną rolę w profilaktyce zdrowotnej, dlatego zachęcam wszystkich do aktywnego spędzania czasu –  powiedziała Minister Sportu.

Zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie):

stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki), infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, stadniny koni oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe. 

Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. W przypadku kortów tenisowych, w II etapie, zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. Będzie obowiązywał limit czterech osób na kort.

Do tego obowiązywać będą następujące zasady bezpieczeństwa:

- zachowanie dystansu społecznego,

- obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),

- ograniczona liczba osób,

- weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),

- brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),

- dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,

- obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,

- korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.

źródło: KPRM

Kolejne etapy powrotu do sportowej rzeczywistości w zakresie sportu powszechnego.

Na razie nie są znane daty „odmrażania” sportu w tych etapach.

Będą one wdrażane w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Wstępnie – jak poinformowano na sobotniej konferencji i z informacji na stronie Ministerstwa Sportu – program przedstawia się on następująco:

ETAP III –  ZAJĘCIA SPORTOWE W SALACH I HALACH SZKOLNYCH (tu data jeszcze nie jest znana)

- maksymalnie sześcioosobowe grupy,

   - weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),

    - brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),

   -  dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,

    - obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,

    - korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.

Czyli w zasadzie takie same procedury jak w przypadku zajęć na boiskach, z tym, że to już zajęcia w halach i na salach szkolnych.

ETAP IV –  INFRASTRUKTURA O CHARAKTERZE ZAMKNIĘTYM (tu data jeszcze nie jest znana)

- Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej (PKD. 96.04.Z),

- Działalność związana ze sportem, rozrywkowa i rekreacyjna (PKD 93.0) polegająca na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów w tym klubów tanecznych, basenów, siłowni, klubów fitness, klubów tenisa stołowego, squasha, badmintona, sportów walki, kręgielni, parków trampolin, skateparków, ścianek wspinaczkowych,

- Imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności,

Zasady korzystania z infrastruktury o charakterze zamkniętym:

- zachowanie dystansu społecznego,

- zasłanianie twarzy (w zależności od rodzaju uprawianego sportu),

- ograniczona ilość osób,

- weryfikacja uczestników, zgłaszanie osób wchodzących na obiekt,

- brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),

- dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,

- obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,

- korzystanie z osobistego sprzętu treningowego (np. rakiety tenisowe, kask, etc.).

ETAP V

źródło: KPRM

Było już o aktywności fizycznej w parkach i lasach, na boiskach i obiektach otwartych, na kortach, na akwenach wodnych. Było już też o halach i salach szkolnych. Było także o możliwości otwarcia klubów fitness i placówek sportowo-rekreacyjnych, a teraz pora na kolejny etap: powrót rozgrywek ligowych i powrót przygotowań olimpijskich.

Powrót PKO Bank Polski Ekstraklasy

Kluby piłkarskie PKO BP Ekstraklasy będą, w ścisłym reżimie sanitarnym, wracać w pierwszej kolejności do treningów a następnie do rywalizacji sportowej. Opracowano harmonogram, który będzie na bieżąco modyfikowany, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Powrót do treningów i rozgrywek będzie możliwy, wyłącznie przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego i przestrzeganiu wszystkich zasad bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności, zawodnicy oraz członkowie sztabów szkoleniowych odbędą obowiązkową 14-dniową izolację. Następnie zostaną otwarte wybrane obiekty na potrzeby treningów indywidualnych, później rozpoczną się treningi w grupach kilkuosobowych oraz treningi drużynowe. W tym momencie, szacuje się, że 27. kolejka PKO BP Ekstraklasy odbędzie się w terminie 29-31 maja.

Zgodnie z założeniami spółki Ekstraklasa S.A. zaakceptowanymi przez rząd harmonogram powrotu ma wyglądać tak:

03-04.05 – testy zawodników i członków sztabów

04.05 – treningi w grupach kilkuosobowych

10.05 – treningi drużynowe

27-28.05 – testy zawodników i członków sztabów oraz sędziów

29.05 – 31.05 – 27. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy, wznawiająca rozgrywki

18.07-19.07 – zakończenie sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy; termin umożliwia udział polskich drużyn w eliminacjach do europejskich pucharów.

Jak informuje Ekstraklasa S.A. ,zgodnie z wytycznymi UEFA każda federacja ma robić wszystko, aby dokończyć sezon na boisku w dotychczasowej formule rozgrywek. PKO Bank Polski Ekstraklasa – wg ostatnich oficjalnych terminów UEFA - może grać do 20 lipca, federacje z miejsc 1-15 w rankingu UEFA nawet do 3 sierpnia.

- Wszystkie kluby wdrożyły już określane planem procedury i przekazują dane z ankiety medycznej. Teraz musimy realizować konsekwentnie zadania postawione w kolejnych etapach. Wymaga to wysiłku, jednak wykonaliśmy ogromną pracę, by było możliwe dokończenie rozgrywek i zamierzamy sfinalizować ten proces z sukcesem. Chcemy również na boiskach pokazać, że przez przemyślane działania i zachowanie środków bezpieczeństwa można wygrać walkę z koronawirusem – komentuje Marcin Animucki, Prezes Ekstraklasy S.A..

Żużlowa PGE Ekstraliga

Podstawowe informacje:

Możliwość powrotu do sportowej rzeczywistości, w ścisłym reżimie sanitarnym i przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, będą mieli także zawodnicy żużlowej PGE Ekstraligi. 8 maja zawodnicy oraz mechanicy rozpoczną obowiązkową 14-dniową izolację. W tym czasie ich stan zdrowia będzie na bieżąco monitorowany. Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie 14-dniowego okresu treningowego zgodnie z zasadą: ośmioosobowa drużyna i ośmiu mechaników na jednym obiekcie żużlowym. Rozpoczęcie rozgrywek PGE Ekstraligi bez udziału kibiców, w tym momencie, jest planowane na 12 czerwca.

Jednocześnie, w trakcie meczów rozgrywanych w ramach PGE Ekstraligi, będą przestrzegane wszystkie zasady bezpieczeństwa. Członkowie teamów, osoby funkcyjne, sędzia oraz osoby z ekipy produkcyjnej TV będą przebywać w wyznaczonych strefach w rękawiczkach ochronnych oraz w maseczkach. Zawodnicy będą dojeżdżać na rozgrywki transportem własnym. Zostaną wyznaczone także osoby stałe (bez rotacji) w każdym klubie, które będą uczestniczyć w treningach i zawodach.

COS-OPO Spała i Wałcz otwarte dla zawodników

Jak informuje Ministerstwo Sportu:

Uruchamiamy Ośrodki Przygotowań Olimpijskich w Spale i w Wałczu. Zawodnicy oraz sztaby szkoleniowe pojawią się w obu obiektach po odbyciu obowiązkowej 14-dniowej izolacji. 9 maja rozpoczną się pierwsze treningi.

Zasady przebywania i trenowania w ośrodkach odbywać się będzie w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszystkich środków ostrożności:

- zasada: pokój-trening-pokój,

- grupy treningowe nie będą mogły liczyć więcej niż pięć osób,

- w przypadku gier zespołowych (np. siatkówka) limit osób będzie wynosił sześć osób na daną grupę treningową,

- zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy poszczególnymi grupami.

Obowiązywać będzie m.in. zakaz opuszczania terenu ośrodka, kontaktu pomiędzy grupami i sztabami szkoleniowymi czy odwiedzin osób z zewnątrz. Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej będzie odpowiedzialny m.in. za: prowadzenie kart medycznych zawodników, sprawowanie nadzoru medycznego nad procesem szkolenia w wyznaczonych COS-OPO, bieżący kontakt z lekarzami przebywającymi z zawodnikami w ośrodkach.

W Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich (COS-OPO) obowiązywać będą następujące zasady:

- miejsca wydawania posiłków odgrodzone szybami z plexi,

- ograniczona jednoczesna liczba osób na stołówce,

- zabezpieczenie odzieży ochronnej oraz płynu do dezynfekcji dla wszystkich pracowników,

- brak sprzątania przez personel pokoi,

- dezynfekcja miejsc treningowych przed i po każdym treningu,

- brak kontaktu pracowników ośrodka z osobami przybywającymi na zgrupowaniu,

- poczta i paczki dostarczane do adresata po 24 godzinnej kwarantannie,

- płyn do dezynfekcji ogólnodostępny oraz w każdym pokoju i miejscu treningowym,

- 3x dziennie dezynfekcja i sprzątanie korytarzy, przejść i miejsc ogólnodostępnych.

Ministerstwo Sportu planuje też w późniejszym terminie uruchomienie trzech kolejnych COS-OPO w  Szczyrku, Zakopanem i Cetniewie oraz innych obiektów sportowych o strategicznym znaczeniu dla sportu wyczynowego.

Warto jeszcze dodać, że zgodnie z informacjami Ekstraklasy S.A., plan powrotu na boiska PKO Bank Polski Ekstraklasy został przygotowany przez działającą w sztabie kryzysowym grupę roboczą ds. wznowienia treningów i rozgrywek na czele z Tomaszem Zahorskim z Legii oraz z silnym wsparciem merytorycznym ekspertów klubowych: profesora Krzysztofa Pawlaczyka z Lecha Poznań, doktora Piotra Żmijewskiego z Legii, dyrektorów sportowych – Marka Jóźwiaka z Wisły Płock i Antoniego Łukasiewicza z Arki Gdynia, a także Michała Dutkiewicza, trenera przygotowania fizycznego Korony Kielce. Plan zyskał aprobatę zespołu medycznego PZPN pod przewodnictwem doktora Jacka Jaroszewskiego, a w rezultacie trafił do zatwierdzenia w Ministerstwie Sportu i Ministerstwie Zdrowia. W trakcie przygotowań wzięto pod uwagę najlepsze praktyki z wielu federacji, lig i klubów europejskich oraz organizacji międzynarodowych, w tym European Leagues i European Club Association. Przeprowadzono też konsultacje z Ministerstwem Sportu, Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej oraz Instytutem Sportu.

Zgodnie z założeniami planu, zawodnicy i sztaby szkoleniowe (po 50 osób z każdego klubu) będą do końca sezonu (lub wymaganego sytuacją zdrowotną w kraju okresu) poddani rygorystycznym procedurom treningowo-medycznym, umożliwiającym bezpieczne zakończenie rozgrywek. Od początku tygodnia grupy te rozpoczęły 14-dniową izolację sportową oraz codzienne raportowanie według szczegółowej – i jednolitej dla całej ligi – ankiety medycznej, mające na celu wczesne wykrycie ewentualnych symptomów chorobowych. Takie procedury zostały już wdrożone we wszystkich klubach Ekstraklasy.

Co do pozostałych rozgrywek piłkarskich, to Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że:

Uwzględniając aktualną sytuację wynikającą z rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 i związanym z tym ogłoszeniem stanu epidemicznego, a następnie stanu epidemii na terytorium Polski, Departament Rozgrywek Krajowych PZPN informuje:[1]

  1. Wznowienie rozgrywek Fortuna I Ligi oraz II ligi nastąpi w okresie pomiędzy 30 maja a 6 czerwca 2020 roku i planowane jest rozegranie wszystkich zaległych kolejek, tj. 23 – 34 i meczów barażowych, z uwzględnieniem możliwości zakończenia sezonu 2019/2020 po 30 czerwca 2020.
  2. Zaległe mecze 1/4 finału Totolotek Pucharu Polski na szczeblu centralnym w sezonie 2019/2020 zostaną rozegrane 27 maja 2020 roku. Po ich rozegraniu zostaną ustalone terminy meczów 1/2 finału i Finału.
  3. Zgodnie z komunikatem opublikowanym po spotkaniu Prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, wszystkie mecze III ligi i pozostałych klas rozgrywkowych piłki nożnej i futsalu, kobiet oraz mężczyzn, wszystkich kategorii wiekowych, zostają odwołane do 11 maja 2020 roku włącznie.

Czekamy więc na te decyzje. Według nieoficjalnych informacji są trzy scenariusze: dokończenie rozgrywek w niższych klasach, anulowanie sezonu 2019/2020 i zakończenie sezonu z awansam do klas wyższych, ale bez spadków.

Fot. Adam Guz/KPRM

[1] Źródło: https://www.laczynaspilka.pl/federacja/komunikat-departamentu-rozgrywek-krajowych-pzpn8

 

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie milldyvax.com

About

ikonka logo

Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

milldyvax.com Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@milldyvax.com

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.

  1. Zakres obowiązywania
    1. Administratorem Danych Osobowych jest milldyvax.com Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@milldyvax.com, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
    2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://milldyvax.com.
    3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
  2. Informacje dotyczące ADO
    1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
    1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
      1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
      2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
      3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
      4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
    2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
      1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
      2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
      3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
    3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

      Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
    4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
    5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal milldyvax.com współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  4. Prawa osoby, której dane dotyczą
    1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
    2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
    3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
    4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  5. Cookies
    1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
    2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego milldyvax.com stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego milldyvax.com. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
    3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
      1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
      2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
    4. W ramach serwisu internetowego milldyvax.com możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
      1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
      2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
      3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
    5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy milldyvax.com serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
    6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym milldyvax.com z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
      Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
  6. Postanowienia końcowe
    1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
    2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.