02.03.2018
Odkąd w mediach pojawiły się pogłoski, że Robert Kubica wraca do Formuły 1, zainteresowanie tym sportem przeżyło swój renesans. Obecnie, gdy najbliższa przyszłość Polaka jako kierowcy testowego w zespole Williams jest pewna, a on sam kilka dni temu odbył pierwsze przejazdy nowym bolidem FW41 w ramach zimowych testów, można skupić się na zmianach w przepisach, które będą miały bezpośredni wpływ na obraz rywalizacji w sezonie 2018.
W związku z polityką stałego rozwoju poziomu bezpieczeństwa prowadzoną przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA), w której zrzeszona jest Formuła 1, tegoroczne bolidy zostały wyposażone w nowy system bezpieczeństwa o nazwie HALO. Jest to urządzenie mające zapewnić dodatkową ochronę kierowcy podczas potencjalnego wypadku, a także na okoliczność uderzenia w głowę przez oderwany element innego pojazdu lub przedmiotu znajdującego się w obrębie toru. System HALO został zaprojektowany przez zespół Mercedesa w odpowiedzi na polecenie FIA z 2015 roku. Przez kolejne dwa lata urządzenie było testowane przez inne zespoły Formuły 1, aby zostać wprowadzone w tegorocznych rozgrywkach. Notabene jego finalna forma nie różni się od pierwotnej, zaproponowanej przez brytyjski zespół. Wyglądająca niepozornie pętla nad głową kierowcy wsparta na centralnie ustawionym filarze, na pierwszy rzut oka nie wydaje się być wytrzymała. Nic bardziej mylnego. W „najczulszym” miejscu system HALO jest w stanie wytrzymać uderzenie o mocy 46 kiloniutonów, natomiast w najwytrzymalszym 116 kiloniutonów. Warto dodać, że FIA nie uszczegółowiła wszystkich wymaganych parametrów dotyczących owego systemu. W związku z tym, w myśl zasady „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, zespoły będą mogły modyfikować nieznacznie HALO pod względem aerodynamiki, aby poprawiać osiągi pojazdów. Mimo to, opisywane urządzenie wzbudza również kontrowersje. Po pierwsze, zawodnicy skarżą się na ograniczoną widoczność. Po drugie, zgodnie z informacjami podawanymi przez zespoły, całkowita masa HALO wraz z elementami mocującymi wynosi 14 kg, podczas gdy FIA zwiększyła przepisową wagę minimalną bolidu do 733 kg tj. jedynie o 6 kg.[1] Nadprogramowe 8 kg musi więc zostać zniwelowane kosztem innych elementów bolidu. Niewykluczone, że dojdzie do nacisków w stosunku do kierowców, aby Ci stracili nieco na wadze i tym samym „odchudzili” samochód.
Kolejną zmianą mającą znaczący wpływ na przebieg rywalizacji w najbliższym sezonie jest zmniejszona ilość silników, które mogą być wykorzystane w jego trakcie. W ubiegłym roku zespoły miały prawo skorzystać z 4 jednostek napędowych w przeciągu całych 20-sto wyścigowych mistrzostw. Zgodnie z art. 23 ust. 23.3 pkt a) regulacji sportowych Formuły 1[2], w sezonie 2018 zespoły startujące w rozgrywkach będą miały do dyspozycji jedynie 3 silniki na 21 wyścigów. Tym samym zmniejsza się możliwość ich modyfikacji w trakcie sezonu, co powoduje zacieklejszą rywalizację technologiczną przed jego rozpoczęciem. W konsekwencji tegoroczne rozgrywki będzie można uznać za o wiele bardziej wymagające, niż te z lat poprzednich. Zmniejszona ilość silników stawia wyzwanie przed ich konstruktorami, aby były wytrzymalsze niż kiedykolwiek. Równocześnie umiejętności kierowców zostaną poddane próbie. Aby osiągać najlepsze rezultaty zawodnicy będą musieli znaleźć złoty środek pomiędzy odpowiedzialną, a dynamiczną jazdą. Zbyt zachowawcza postawa uniemożliwi osiąganie wysokich pozycji, natomiast zbyt agresywna może prowadzić do uszkodzeń i odpadnięcia z rywalizacji.
Ostatnia ciekawa zmiana czekająca fanów F1 w nadchodzących rozgrywkach dotyczy ogumienia. Firma Pirelli, będąca jedynym producentem dostarczającym opony, przygotowała na rok 2018 siedem kompletów opon o różnym stopniu twardości. To o dwa rodzaje więcej niż w sezonie ubiegłym. Wybór został poszerzony o ogumienie określone jako „super-twarde” oraz „hyper-miękkie”. Na szczególną uwagę zasługuje to drugie. Przedstawiciele Pirelli, twierdzą, że jest to najbardziej miękka, a zarazem „najszybsza” mieszanka, jaką kiedykolwiek wyprodukowano dla Formuły 1. Znajduje to potwierdzenie w testach przeprowadzanych przez zespoły. Bolidy osiągają wyniki blisko o sekundę lepsze niż na dotychczasowym, najbardziej miękkim zestawie opon. Ponadto, delikatniejsze opony skutkują większą ilością pit stopów, co wpłynie pozytywnie na stopień torowej rywalizacji.
Trafność zmian wprowadzonych w przepisach Formuły 1 przed nadchodzącym sezonem, jak zwykle zweryfikują wydarzenia na torze. Cieszyć może troska o bezpieczeństwo zawodników oraz próba zwiększania konkurencji pomiędzy zespołami znajdującymi się w stawce. Natomiast stałym, jak i nowym fanom pozostaje z niecierpliwością czekać na pierwsze startowe odliczanie, które rozpocznie się za niecałe 23 dni.
Fot: Motorsport.com
[1] 2018 Formula One Technical Regulations published on 19 December 2017 https://www.fia.com/regulation/category/110
[2] 2018 Formula One Sporting Regulations published on 19 December 2017 https://www.fia.com/regulation/category/110
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
18.12.2024
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.