25.02.2015
W dzisiejszym artykule chciałbym kontynuować cykl artykułów poświęconych klubom sportowym. Tym razem przedmiotem analizy będą proponowane zmiany form prawnych prowadzenia klubów.
W aktualnym porządku prawnym kluby sportowe działają jako osoby prawne. Wynika to z treści przepisu art. 3 ust. 2 ustawy o sporcie (dalej: u.s.). W praktyce najczęściej spotykanymi formami prawnymi funkcjonowania klubów są stowarzyszenia a także spółki kapitałowe prawa handlowego, tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna, choć w teorii nie można wykluczyć również możliwości działania klubu m.in. jako fundacji bądź spółdzielni.
Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości dojdzie w tym zakresie do znaczących zmian. 12 grudnia 2013 roku do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw. Warto w omawianym kontekście zwrócić uwagę na art. 1 pkt 1 ustawy nowelizującej:
Art. 1. W ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, z późn. zm.)) wprowadza się następujące zmiany:
1) W art. 3 ust.1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1.Działalność w sporcie jest prowadzona w szczególności w polskich związkach sportowych , związkach sportowych i klubach sportowych”
2. Klub sportowy może być prowadzony przez osoby prawne, osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub nie posiadające osobowości prawnej spółki osobowe, o których mowa w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych .”
Jak widać na pierwszy rzut oka, w projekcie proponuje się umożliwienie prowadzenia klubu sportowego przez spółki osobowe prawa handlowego a także indywidualne osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalnością gospodarczą. Warto w tym momencie przytoczyć tezy uzasadnienia w/w zmiany ustawy o sporcie przedstawione przez wnioskodawców:
Głoszone hasło o tym , iż klub ma mieć charakter korporacyjny , poza brakiem zdefiniowanie tego pojęcia jest zdecydowanie niekonsekwentne w kontekście brzmienia przepisów ustawy. O jakim charakterze korporacyjnym można mówić w przypadku jednoosobowej spółki z o.o. czy fundacji założonej przez jednego fundatora ? Obecne przepisy powodują wyłącznie utrudnienia biurokratyczne w tworzeniu klubów sportowych oraz zdecydowanie wyższe koszty ich działania, choćby przez konieczność prowadzenia – nawet przez małe, prywatne kluby – ksiąg handlowych w pełnym zakresie. Zmiana wprowadza włączenie możliwości prowadzenia klubu sportowego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub w formie spółek osobowych , co faktycznie pozwoli osobom zainteresowanym na swobodne decydowanie o formie klubu zgodnie ich określonymi potrzebami i możliwościami.
29 sierpnia 2014 roku projekt został skierowany do 1 czytania na posiedzeniu Sejmu, które odbyło się 25 września 2014 roku. Czy propozycja zmiany form prowadzenia klubów sportowych zostanie ostatecznie zatwierdzona w ramach prac legislacyjnych? Ciężko powiedzieć. Warto bowiem mieć na uwadze stanowisko byłego Ministra Sportu i Turystyki Adama Giersza, który podczas prac legislacyjnych nad ustawą o sporcie stwierdził, że “Klub musi działać jako osoba prawna. Klub nie może być osoba fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, tak jak to było dotychczas”. W najbliższych miesiącach dowiemy się, czy w Ministerstwie nastąpiła zmiana polityki w tym zakresie.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.