19.12.2013
Śledząc doniesienia prasowe z zagranicy moją uwagę przykuła informacja na temat zmian przepisów rosyjskiej federacji piłkarskiej odnośnie zasad wynagradzania menedżerów piłkarskich. Skłoniło mnie to do porównania ich z analogicznymi regulacjami w przepisach FIFA oraz PZPN.
Na mocy nowych rosyjskich przepisów gaża menedżerów ma wynieść maksymalnie 10 procent kwoty wynegocjowanego wynagrodzenia „ich zawodników. Co ciekawe, menedżerowie mają zostać wyłączeni z procesu przedłużania kontraktów przez graczy. Federacja uznała, że negocjacje mają się toczyć jedynie pomiędzy klubami oraz zawodnikami, bez udziału osób trzecich. Wygląda zatem, że agenci nie otrzymają w takim wypadku ani jednego rubla w związku z nową umową zawodników z dotychczasowym klubem. Przedstawiciel rosyjskiej federacji, Denis Rogachyov analizując zmiany stwierdził, że rozważano na początku pozostawienie kwestii wysokości gaży menedżerskiej poza regulacją prawną, jednak m.in. wskutek problemów finansowych rosyjskich klubów zdecydowano się wprowadzić wspomniane wyżej zmiany w prawie.
Jak się mają do tego przepisy FIFA? Art. 20 ust. 4 Regulaminu FIFA w Sprawie Agentów Zawodników stanowi, że ,,Jeżeli agent zawodników i zawodnik nie mogą osiągnąć porozumienia co do należnej kwoty wynagrodzenia lub jeśli umowa o reprezentację nie przewiduje takiego wynagrodzenia, to agent zawodników będzie uprawniony do kwoty odszkodowania w wysokości trzech procent przychodu podstawowego opisanego w ustępie 1 powyżej, który zawodnik ma otrzymać z tytułu umowy o pracę wynegocjowanej lub renegocjowanej przez agenta zawodników w jego imieniu. Nie określono zatem w ogóle maksymalnego wynagrodzenia menedżerów, lecz ustanowiono 3-procentową gażę w razie braku porozumienia między zawodnikiem i agentem.
W przypadku Polski kwestię te reguluje Uchwała z 31.03.2006r. w sprawie licencji dla Menedżerów ds. Piłkarzy. Jak akt ten reguluje kwestie wynagrodzenia menedżera? Tak samo jak przepisy FIFA. Art. 18 Uchwały jest niemal wierną przeniesieniem postanowień przepisów światowej federacji piłkarskiej.
Mamy zatem do czynienia z pewnego rodzaju nowością – normami, które limitują gażę agentów piłkarskich. Być może okaże się, że będzie to impuls dla kolejnych federacji. Mam jednak wątpliwości czy na pewno ma to być wskazywanie górnych limitów w obecnych warunkach wolnego rynku.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.