23.01.2014
Dzisiaj kilka słów o działalności polskich związków sportowych, a konkretnie jednym z aspektów funkcjonowania walnych zgromadzeń delegatów. Okazuje się bowiem, że związki mają sporo problemów z właściwym zwołaniem i przeprowadzeniem nadzwyczajnych zjazdów przedstawicieli swych członków.
Jak stanowią przepisy ustawy – Prawo o stowarzyszeniach: Najwyższą władzą stowarzyszenia jest walne zebranie członków. Statuty stowarzyszeń mogą jednakże przewidywać istnienie walnego zebrania delegatów zamiast walnego zebrania członków, co ma miejsce w zdecydowanej większości polskich związków sportowych. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę liczbę regionalnych związków sportowych, a w szczególności ilość klubów sportowych funkcjonujących w danym sporcie, które z reguły na mocy statutu są członkami polskich związków sportowych.
Walne zebrania delegatów w zasadzie można podzielić na:
- sprawozdawczo-wyborcze – ich głównym celem jest wybór nowych władz związków, w większości związków odbywają się co 4 lata. Tyle bowiem wynosi maksymalna kadencja władz związku na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o sporcie.
- sprawozdawczo-finansowe – odbywają się corocznie, na którym m.in. rozpatruje się sporządzone przez zarząd sprawozdanie z działalności za-rządu oraz sprawozdanie finansowe, ocenione przez biegłego rewidenta
- nadzwyczajne – zwoływane w nagłych sytuacjach, gdy nie można czekać aż do zwołania jednego z dwóch wcześniej wymienionych zebrań.
Tryb zwołania nadzwyczajnego zebrania delegatów powinien zostać dokładnie określony w statucie. W szczególności istotne jest jasne określenie podmiotu, który je zwołuje oraz sposobu poinformowania członków o planowanym odbyciu się zgromadzenia. Bardzo ważne jest ustalenie programu obrad zebrania, czyli określenia spraw, którymi ma ono się zająć. Niby oczywista sprawa, a sprawia bardzo wiele problemów władzom związków sportowych. Niedawno czytałem protokół z posiedzenia nadzwyczajnego walnego zgromadzenia jednego z polskich związków sportowych. Okazało się, że w pewnym momencie jeden z delegatów - bez wcześniejszych ustaleń - zaproponował głosowanie w przedmiocie odwołania jednego z członków zarządu. Co gorsza, głosowanie to rzeczywiście się odbyło. Oczywiście, ku zdziwieniu ogółu, legalność tego głosowania została zakwestionowana i uznano wspomnianą wyżej uchwałę za nieważną.
Wiele polskich związków sportowych tłumaczy się w tej chwili przed Ministrem Sportu i Turystyki z decyzji podjętych wbrew postanowieniom swoich własnych statutów, m.in. w związku z uchwałami z nieprawidłowo przeprowadzonych walnych zebrań delegatów. Dlatego też warto przed powzięciem decyzji o zwołaniu zgromadzenia przeanalizować dokładnie własne przepisy wewnętrzne. Szkoda czasu dla działań, które po pewnym czasie i tak mogą zostać uznane za nieważne.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.