03.06.2013
Odnoszę wrażenie, że w ostatnich tygodniach uwaga kibiców i mediów jest skupiona nie na tym, co dzieje się na boisku, lecz na regulaminach sportowych i postanowieniach z nich wynikających. Decyzje Komisji ds. Licencji Klubowych, udane i nieudane próby zakontraktowania zawodników a także możliwy rozkład tabeli I ligi po ostatniej kolejce. W Sejmie powołano również Podkomisję Stałą do spraw przygotowań Polski do organizacji Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej w 2013 r., Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2013 r., Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2014 r., Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej w 2016 r. Ja jednakże chciałbym pokrótce omówić dwie kwestie, na które zwróciłem uwagę w zeszłym tygodniu, a mianowicie charakter prawny medali i nagród pieniężnych zdobytych przez sportowca a także uhonorowanie Legii poprzez tzw. szpaler. Rzadko zdarza się by Sąd Najwyższy wypowiadał się w kwestiach dotyczących bezpośrednio sportowców, dlatego tym bardziej warto napisać parę słów na ten temat. Sprawa trafiła na jego wokandę ze względu na rozbieżne stanowiska Sądu Okręgowego i Sądu Apelacyjnego w sprawie rozwodowej jednego z polskich medalistów olimpijskich. Powstał bowiem spór o charakter prawny składników majątkowych, nabytych w wyniku osiągniętych wyników sportowych. Nie było tutaj wątpliwości co do samych wypłat za zdobycie medali. Przepisy art. 33 pkt 8 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego są jednoznaczne – do majątku osobistego każdego z małżonków wchodzą przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków, do których wchodzą również nagrody sportowe. Rozbieżność stanowisk dotyczyła części kwoty pieniężnej, która wprawdzie została uzyskana w wyniku osiągnięcia określonego wyniku sportowego, jednak jej podstawą prawną była umowa sponsoringu z jedną z firm odzieżowych. W opinii byłej małżonki sportowca kwotę tę należałoby uznać za „dochody z innej działalności zarobkowej”, które na podstawie art. 31 § 2 pkt 1 kro należą do majątku wspólnego. Sąd Najwyższy ostatecznie uznał, że taką wypłatę mimo wszystko należy uznać za nagrodę. Jest to na pewno stanowisko kontrowersyjne ze względu na literalne brzmienie przepisów, jednakże wydaje mi się, ze Sąd Najwyższy zastosował w tym przypadku wykładnię funkcjonalną, próbując powołać się na pewne zasady słuszności. Niewykluczone, że orzeczenie to doczeka się szerszego komentarza w środowisku prawniczym. (sygn. akt I CSK 515/12)
Dość dużo zamieszania wywołało zorganizowanie szpaleru przez zawodników Ruchu Chorzów oraz Śląska Wrocław zawodnikom mistrzowskiej w tym roku Legii Warszawy. Krytycznie wypowiedzieli się na ten temat zarówno byli piłkarze jak i część środowiska dziennikarskiego. Kwestia ta została uregulowana w przepisach Regulaminu Ekstraklasy, a konkretnie w art. 29.5, który stanowi, że:
Nie da się ukryć, że prawne uregulowanie dowodu uznania przeciwnej drużyny, jakim jest szpaler, jest dość kontrowersyjne. Nie wiadomo również w jaki sposób Ekstraklasa SA ma zamiar sankcjonować kluby w razie niespełnienia tego obowiązku. Co ciekawe, przepis ten został umieszczony w Regulaminie już w 2011 roku, jednakże w dwóch ostatnich sezonach kwestia Mistrzostwa Polski była otwarta aż do ostatniej kolejki. Być może impulsem było uhonorowanie zawodników Wisły Kraków przez Zagłębie Lubin w roku poprzednim, być może wzorowano się na zespołach hiszpańskich, gdzie ta praktyka jest na porządku dziennym. Gest ten nie powinien być jednak odgórnie narzucony, ponieważ zostaje w ten sposób wypaczony jego charakter. Szpalery w lidze angielskiej zdarzają się sporadycznie (m. in. w tegorocznym spotkaniu Arsenalu z Manchesterem), w lidze włoskiej nie ma ich praktycznie w ogóle. Tym bardziej prawna regulacja tego zachowania jest w mojej opinii nadmierną ingerencją w stosunku do klubów i zawodników.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.