22.09.2013
Sporo miejsca poświęciliśmy na naszych łamach zmianom organizacyjno-prawnym polskich związków sportowych. Tym razem mowa będzie o klubach sportowych, które również muszą spełnić pewne wymagania określone w ustawie o sporcie. Wydawałoby się, że regulacje są jasne i kluby działają zgodnie z przepisami ustawy o sporcie. A jednak.
W ostatnim czasie analizowałem sprawę, która dotyczyła zawodniczek uwikłanych w spór z klubem sportowym. Dotyczył on zasadności zmian barw klubowych. Abstrahując od istoty sporu, zawodniczki były przekonane, że wspomniany wyżej klub działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tym bardziej, że wszelkie składki były odprowadzane w formie przelewów na rachunek bankowy spółki kapitałowej, która miała jednakże inną firmę (nazwę) niż sam klub sportowy. Jakież było ich zdziwienie, kiedy po weryfikacji danych okazało się, że klub prowadzony jest w formie... jednoosobowej działalności gospodarczej.
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby sytuacja miała miejsce trzy lata temu, kiedy obowiązywała jeszcze ustawa o kulturze fizycznej, której art. 6 ust. 2 stanowił, że klub sportowy może działać jako osoba prawna utworzona na podstawie odrębnych przepisów albo jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Akt ten obecnie nie obowiązuje w polskim porządku prawnym. Zastąpiony został przez ustawę o sporcie. W trakcie prac nad nią silnie akcentowano konieczność zmian wspomnianego wyżej przepisu. Ówczesny Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz podczas posiedzeń Komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki wyraźnie zaznaczał, że klub nie może działać w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Ostatecznie przepis określający formę działania klubu ma następującą treść:
Art. 3.
1. Działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego.
2. Klub sportowy działa jako osoba prawna.
Wyłączono zatem możliwość prowadzenia klubu w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Z jednej strony można zrozumieć ten zabieg, ponieważ służyć ma ograniczeniu powstawaniu „klubów-widm , które nie biorą udziału we współzawodnictwie sportowym. Ustawa miała jednakże w zamierzeniu liberalizować wymogi w zakresie organizacji sportu w Polsce. W samym uzasadnieniu projektu ustawy stwierdzono, że osoby zainteresowane same powinny decydować o formie klubu zgodnie z ich określonymi potrzebami i możliwościami . Czy tylko ja dostrzegam tu sprzeczność? Czy to nie same związki sportowe powinny określać formy organizacyjno-prawne „swoich klubów sportowych?
Przepis jednakże obowiązuje w porządku prawnym i nic nie wskazuje by miało to się w najbliższym czasie zmienić. Na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy o sporcie kluby sportowe działające na podstawie dotychczasowych przepisów dostosują swoją formę działania do wymagań niniejszej ustawy w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy, który upłynął w październiku ubiegłego roku. Jak okazało się w przedstawionym wyżej przykładzie, nie wszystkie kluby spełniają wymogi ustawowe prowadzenia swojej działalności, często zresztą nie zdając sobie z tego nawet sprawy. W tej chwili na świeczniku w Ministerstwie Sportu i Turystyki są polskie związki sportowe i to one ponoszą konsekwencje niedostosowania swojej działalności do wymagań ustawy o sporcie. Niewykluczone, że za jakiś czas uwaga zostanie skierowana właśnie na kluby sportowe. Wyrażam nadzieję, że będą one na to organizacyjnie przygotowane.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.