27.01.2015
Na łamach portalu często poruszanym tematem jest kwestia odpowiedzialności podmiotów biorących udział we współzawodnictwie sportowym. Pisaliśmy już o podstawach ponoszenia odpowiedzialności karnej przez zawodników na przykładach zagranicznych systemów prawnych. Dzisiaj natomiast chciałbym omówić zagadnienie odpowiedzialności zawodników wobec klubu.
Jak wskazywano we wcześniejszych wpisach na portalu, podstawą nawiązania relacji prawnych pomiędzy klubami a zawodnikami profesjonalnie uprawiającymi sport jest umowa o pracę lub umowa o świadczenie usług sportowych. Należy jednak podkreślić, że relacje pomiędzy stronami będą w głównej mierze regulowane przepisami kodeksu cywilnego. Art. 300 Kodeksu pracy stanowi bowiem, że w sprawach nieuregulowanych przepisami prawa pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Strony chcąc zabezpieczyć swoje interesy umownie określają zasady współpracy poprzez wprowadzenie licznych klauzul regulujących sposób realizacji wzajemnych zobowiązań. Ogólną podstawą odpowiedzialności zawodnika za niewywiązanie się ze swoich obowiązków jest art. 471 k.c.:
Art.471
Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Przepis ten nakłada na stronę umowy obowiązek naprawiania szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Jako przykład warto wskazać możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności kontraktowej zawodnika, który bez usprawiedliwienia nie pojawi się na zawodach, na skutek czego zostaną one odwołane. Klub będący organizatorem zawodów może w związku z tym żądać naprawienia szkody przez zawodnika na powyższych zasadach. Norma art. 471 k.c. umożliwia jednak uwolnienie się od odpowiedzialności kontraktowej, jeżeli szkoda jest następstwem okoliczności, za które zawodnik nie ponosi odpowiedzialności. Należy również podkreślić, że warunkiem powstania odpowiedzialności kontraktowej jest poniesiona szkoda przez drugą stronę umowy. Trudno zatem mówić o możliwości pociągnięcia zawodnika do odpowiedzialności kontraktowej np. za spóźnienie się na trening. Klub nie poniósł bowiem w tym momencie szkody majątkowej. Warto jednak w tym momencie zwrócić uwagę na przepis art. 473 § 1 k.c.:
Art. 473.
§ 1. Dłużnik może przez umowę przyjąć odpowiedzialność za niewykonanie lub za nienależyte wykonanie zobowiązania z powodu oznaczonych okoliczności, za które na mocy ustawy odpowiedzialności nie ponosi.
(…)
Na jego podstawie dłużnik może przez umowę przyjąć odpowiedzialność za niewykonanie lub za nienależyte wykonanie zobowiązania z powodu oznaczonych okoliczności, za które na mocy ustawy odpowiedzialności nie ponosi. Za umowę, o której mowa w w/w przepisie można naturalnie uznać kontrakt o profesjonalne uprawianie sportu wraz z regulaminami premiowania i karania, które zazwyczaj są załącznikami do umowy.
W czym przejawia się zatem akceptacja wewnętrznych regulaminów klubów sportowych? Oczywiście w zaostrzonej odpowiedzialności graczy, którzy w normalnych okolicznościach nie ponieśliby konsekwencji finansowych za określone w regulaminie zachowania. Przykładowymi naruszeniami skutkującymi nałożenie kary dyscyplinarnej mogą być w szczególności: spóźnienie się na trening, niesportowy tryb życia itd.
Okazuje się zatem, że na podstawie art. 473 k.c. sportowcy mogą ponieść odpowiedzialność za działania, których skutkiem nie jest poniesienie szkody majątkowej przez klub sportowy. Podpisując umowę, zgadzają się oni jednak respektować zasady panujące w danym klubie, które mogą być warunkowane m.in. historią oraz tradycjami panującymi w danym otoczeniu. Sposób określenia odpowiedzialności w regulaminach może zostać jednakże ograniczony przez wewnętrzne przepisy właściwych federacji sportowych. Należy mieć to na uwadze podczas tworzenia swoich przepisów wewnętrznych.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.