29.12.2013
W niedawnym artykule z 26 grudnia Łukasz Klimczyk przedstawił poselski projekt zmiany ustawy o sporcie. Wskazane zostały jednocześnie główne założenia zmian proponowanych przez posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W dzisiejszym tekście chciałbym napisać kilka słów odnośnie wskazanej w owym projekcie możliwości funkcjonowania polskiego związku sportowego w formie spółki akcyjnej, która nie działa w celu osiągnięcia zysku.
Dla jaśniejszego zobrazowania sytuacji, przytoczyć należy pkt 5 projektu poselskiego:
„5) Art.7 otrzymuje brzmienie:
Art.7.
1. W celu organizowania i prowadzenia współzawodnictwa w danym sporcie tworzy się polski związek sportowy.
2. Utworzenie polskiego związku sportowego przez związek sportowy wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw kultury fizycznej.
3. Polski związek sportowy może działać jako spółka akcyjna, o której mowa w art.3 ust.3 pkt 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
4. W sprawach nieuregulowanych w niniejszej ustawie do polskiego związku sportowego nie działającego jako spółka akcyjna stosuje się przepisy ustawy z dnia7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach, a do polskiego związku sportowego będącego spółką akcyjną stosuje się przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych
W myśl przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie działalność pożytku publicznego może być prowadzona przez spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników. Z założenia spółki kapitałowe powstają w celu gospodarczym, realizowanym poprzez prowadzenie przedsiębiorstwa. Jednak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może powstać w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba, że ustawa stanowi inaczej (art. 151 ksh), natomiast w odniesieniu do spółki akcyjnej ustawa w ogóle nie odnosi się do celu, w jakim może ona zostać utworzona. Istnieje zatem teoretyczna możliwość funkcjonowania polskiego związku sportowego jako spółki akcyjnej – oczywiście po zmianie odpowiednich przepisów ustawy o sporcie.
Jak natomiast miałoby wyglądać to praktycznie? Widzę bardzo wiele pozytywnych aspektów proponowanej zmiany, m.in. wyczerpujące określenie sytuacji prawnej polskiego związku sportowego w kodeksie spółek handlowych. Udzielając pomocy prawnej związkom wielokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, gdzie ustawa – Prawo o stowarzyszeniach w żaden sposób nie regulowała danej kwestii związanej z funkcjonowaniem związku i trzeba było szukać analogii w prawie handlowym. Jako przykład podam absolutorium udzielane członkom zarządów polskich związków sportowych. Instytucja ta w żaden sposób nie została określona w przestarzałej w mojej ocenie ustawie o stowarzyszeniach. Co w przypadku braku udzielenia absolutorium lub udzielenia go na podstawie fikcyjnego stanu faktycznego? W praktyce sięgano po dorobek doktryny i orzecznictwa prawa handlowego.
Oczywiście należy zastanowić się jak dokładnie miałyby funkcjonować polskie związki sportowe, działając jako spółki kapitałowe. Kto mógłby być akcjonariuszem spółki? Jaki powinien być kapitał zakładowy? Sam jestem ciekaw propozycji twórców projektu. Jednego jestem jednak pewny: Należy skończyć z fikcją domniemania regulacji sytuacji prawnej polskich związków sportowych przez ustawę - Prawo o stowarzyszeniach. Jej przepisy nie odpowiadają potrzebom nowoczesnych organizacji sportowych, którymi mają być w zamierzeniu polskie związki sportowe.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.