08.05.2014
W dzisiejszym blogu poruszę temat podatków i przedstawię kilka zagadnień, na które warto zwrócić uwagę, a związane są z działalnością klubów sportowych pod kątem podatku VAT.
Ustawa o VAT nie zawiera odrębnych uregulowań dotyczących np. sponsoringu i dlatego mają do niego zastosowanie ogólne zasady opodatkowania tym podatkiem.
Wobec tego, sponsor powinien wystawić fakturę sponsorowanemu klubowi na wartość przekazanych usług bądź towarów i zastosować do jej opodatkowania stawkę VAT właściwą dla sprzedaży tych towarów/usług w kraju. Natomiast klub powinien wystawić fakturę za usługę reklamową na sponsora jako nabywcę usługi, wskazując w niej podstawę opodatkowania zgodnie z umową oraz należny podatek VAT.
W sytuacji gdy sponsor funduje nagrodę/ nagrody dla zwycięzców zawodów, meczu, itp. Mogą one stanowić formę świadczenia rzeczowego, które jest przekazywane w ramach usługi reklamowej przez podmiot sponsorujący. W takiej sytuacji po stornie sponsora nie dochodzi do czynności podlegającej opodatkowaniu VAT (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).
Nie mniej organy podatkowe uważają, że taka sytuacja może mieć miejsce jedynie
w przypadku nagród/prezentów o małej wartości (zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy
o podatku dochodowym od osób fizycznych to kwota, która nie przekracza 200 zł).
Ponadto, ,,Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze wystawionej przez stowarzyszenie za usługi reklamowe oraz
w fakturach dokumentujących zakup materiałów reklamowych związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych” – postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z 31.10.2006 r. PUS.II/443/113/2006/MM.
Co do zasady kluby sportowe działające w formie stowarzyszenia nie są z mocy prawa zwolnione od podatku VAT.
Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje jednak określone zwolnienia przedmiotowe.
Zostały one określone w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT.
Istnieje również możliwość skorzystania z tzw. zwolnienia podmiotowego (art. 113 ustawy
o VAT):,,Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku”.
Należy jednak zwrócić uwagę, że na skutek zawarcia chociażby umowy sponsorskiej czy kilku umów sponsorskich łatwo można utracić prawo do tego zwolnienia.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.