27.11.2014
O tytułowym obowiązku była już częściowo mowa (pod kątem konsekwencji prawnych za jego nieprzestrzeganie) w tekście pt. Unikanie testów antydopingowych – kazus Michaela Krausa . W dzisiejszym blogu chciałabym wskazać na czym on polega.
Z założenia, badanie sportowca poza zawodami bez powiadomienia jest zasadniczym elementem kontroli dopingowej. Wobec tego, bez podania precyzyjnych informacji odnośniedo miejsca pobytu zawodnika takie badanie jest niemożliwe. Zatem każda międzynarodowa federacja sportowa jak i krajowe związki sportowe tworzą zarejestrowaną grupę sportowców poddawanych badaniom, a którzy spełniają określone kryteria. Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie prowadzi system elektroniczny „Antybaza” służący do zbierania informacji o sportowcach. Do systemu dostęp mają: polskie związki sportowe, kluby sportowe oraz sportowcy powołani do Zarejestrowanej Grupy Zawodników. Występują dwie bazy: System indywidualny i klubowy oraz System dla Polskich Związków Sportowych.
Lista taka co jakiś czas jest analizowana i aktualizowana, a sportowiec informowany jest o zmianie swojego statusu, tj. wykreśleniu z listy bądź umieszczeniu na niej. Lista powinna zawierać, co najmniej następujące informacje:
- pełny adres pocztowy, na jaki korespondencja może być wysłana do sportowca dla celów powiadamiania,
- szczegóły ewentualnego upośledzenia sportowca, które może w jakiś sposób wpłynąć na przestrzeganie procedury pobierania próbek,
- potwierdzenie zgody udzielanej przez sportowca na udostępnienie informacji o jego miejscu pobytu innym organizacjom antydopingowym, które są uprawnione do badania zawodnika,
- dla każdego dnia w następnym kwartale – pełny adres miejsca, w którym sportowiec będzie mieszkał oraz nazwę i adres każdego miejsca, w którym sportowiec będzie pracował, uczył się, trenował, a także ramy czasowe takich czynności,
- harmonogram zawodów sportowca na kolejny kwartał (nazwa miejsca, adres).
Obowiązkiem sportowca jest także określenie w przekazywanych informacjach na temat swojego miejsca pobytu dla każdego dnia w nadchodzącym kwartale jedno 60-minutowe okienko miedzy godziną 6.00 a 23.00, w którym sportowiec będzie w określonym miejscu i będzie mógł być poddany badaniom. Badania obejmują sportowców, którzy regularnie uczestniczą w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym najwyższego szczebla. Sportowiec wszelkie zmiany w swoim harmonogramie musi bezzwłocznie zgłaszać za pomocą odpowiednio stosowanych przez daną organizację mechanizmów, np. e-mail, sms, faks, w każdym przypadku przed 60-minutowym okienkiem określonym w jego zgłoszeniu dla danego dnia. Powyższych czynności ,,meldunkowych” nie musi sportowiec dokonywać osobiście. Może ten obowiązek scedować na stronę trzecią, np. trenera, menedżera czy związek sportowy.
Jak widać, bycie ,,sportową gwiazdą” to nie tylko blask fleszy i autografy. To przede wszystkim ciężka praca i wiele obowiązków wynikających z różnego rodzaju regulaminów i umów.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.