12.08.2015
Zgodnie z brzmieniem preambuły ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty „Oświata w Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wspólne dobro całego społeczeństwa(…)”. Bez cienia wątpliwości jednym z elementów tego „dobra” jest edukacja sportowa dzieci i młodzieży, która odbywa się różnych formach organizacyjnych.
Ustawa o systemie oświaty w art. 9 ust. 5 zawiera delegację ustawową dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, działającego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw kultury fizycznej do wydania rozporządzenia określającego warunki tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów i szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego, uwzględniając umożliwienie uczniom godzenia zajęć sportowych z nauką, w szczególności poprzez odpowiednią organizację zajęć dydaktycznych.
Obecnie obowiązującym aktem prawnym we wskazanym zakresie jest Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2012 r. w sprawie warunków tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów sportowych, szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego. Jak wynika z samej nazwy tego aktu prawnego wprowadza on podział na 3 różne formy prowadzenia edukacji sportowej.
Podstawową jednostką organizacyjną jest oddział sportowy. Zgodnie z treścią tego aktu prawnego mogą one być tworzone w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych dla młodzieży. W oddziale sportowym jest prowadzone szkolenie sportowe w jednym lub kilku sportach, w co najmniej trzech kolejnych klasach szkoły danego typu, dla co najmniej 20 uczniów w oddziale.
Bardziej rozwiniętymi strukturami są szkoły sportowe oraz szkoły mistrzostwa sportowego (SMS). Mogą nimi być szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne dla młodzieży.
Szkoła sportowa to taka, w której jest prowadzone szkolenie sportowe w jednym lub kilku sportach, w co najmniej dwóch oddziałach sportowych, liczących co najmniej 15 uczniów w oddziale, w co najmniej trzech kolejnych klasach szkoły danego typu. Natomiast SMS to szkoła, w której jest prowadzone szkolenie sportowe w jednym lub kilku sportach, w co najmniej jednym oddziale sportowym, w co najmniej trzech kolejnych klasach szkoły danego typu. Liczba uczniów w oddziale sportowym szkoły mistrzostwa sportowego jest uzależniona od możliwości zebrania uczniów o zbliżonym poziomie sportowym.
Szkolenie sportowe w każdym z w/w form organizacyjnych jest prowadzone w ramach zajęć sportowych według programów szkolenia sportowego opracowanych dla poszczególnych sportów. Ponadto, realizują one programy szkolenia sportowego równolegle z programem nauczania uwzględniającym podstawę programową kształcenia ogólnego określoną w przepisach w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Zatem edukacja w nich odbywa się niejako dwutorowo – jednej strony mamy do czynienia z mocna położonym akcentem na rozwój sportowy z jednoczesną realizacją podstawowych wymogów edukacji „ogólnej”. Bardzo ważnym elementem kształcenia sportowego jest możliwość organizacji specjalnych obozów szkoleniowych, na których uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności.
Warto podkreślić, że w ramach prowadzenia szkolenia sportowego oddziały sportowe, szkoły sportowe oraz szkoły mistrzostwa sportowego mogą współpracować z polskimi związkami sportowymi, klubami sportowymi, stowarzyszeniami prowadzącymi działalność statutową w zakresie kultury fizycznej lub uczelniami prowadzącymi studia wyższe na kierunku związanym z dziedziną nauk o kulturze fizycznej. W praktyce bardzo często zdarza się, że np. SMS-y biorą udział we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polskie związki sportowe.
Przedstawiony podział ma charakter hierarchiczny. Oddziały sportowe stanowią najniższą jednostkę organizacyjną szkolenia sportowego w systemie oświaty, natomiast SMS są co do zasady najbardziej rozbudowaną i zaawansowaną formą. Świadczy o tym chociażby obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin zajęć sportowych - w oddziałach sportowych i szkołach sportowych – wynosi on co najmniej 10 godzin a w szkołach mistrzostwa sportowego - co najmniej 16 godzin.
Przedstawione struktury wykorzystywane w edukacji sportowej w Polsce stanowią bardzo istotny czynnik rozwoju młodych sportowców. Wile z obecnych sław swoje pierwsze kroki stawiało właśnie w szkołach sportowych czy SMS-ach co stanowi idealny przykład tego, że jest to jeden z fundamentów całego systemu oświaty.
(Zdjęcie ma jedynie charakter ilustracyjny)
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.