11.12.2014
W swoim poprzednim tekście pisałem o wątpliwościach związanych z interpretacją wyrazu „wstęp” w kontekście opodatkowania usług sportowo-rekreacyjnych. Sprawa doczekała się swojego finału.
We wskazanym wyżej artykule informowałem o planowanym wydaniu interpretacji ogólnej przez Ministra Finansów, która rozjaśnić miała wszelkie wątpliwości i rozbieżności między stanowiskami organów podatkowych i sądów administracyjnych. Z przyjemnością chciałbym powiadomić, że owa interpretacja została kilka dni temu wydana.
W skrócie: Minister finansów przychylił się do stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego, stwierdzając m.in., że ze wstępem w rozumieniu tych przepisów związane jest określone świadczenie (typowe dla danego obiektu). I tak np. z nabyciem biletu wstępu do teatru związana jest możliwość obejrzenia przedstawienia, w przypadku parku rozrywki – możliwość korzystania z określonych urządzeń, sali tanecznej – możliwość tańczenia, na imprezę sportową – możliwość obejrzenia rozgrywanych na danym obiekcie zawodów, „na siłownię” – możliwość wykonywania ćwiczeń siłowych przy wykorzystaniu znajdujących się na jej terenie przyrządów, do parku narodowego – możliwość oglądania obiektów przyrodniczych znajdujących się na jego terenie.
Dodatkowo należy podkreślić, że bez znaczenia w tym kontekście jest forma biletu bądź opłaty za wstęp. Może być to zatem jednorazowy bilet, jak również karnet uprawniający do kilku wejść. Ta kwestia również była przedmiotem sporu pomiędzy przedsiębiorcami świadczącymi usługi sportowo – rekreacyjne a organami podatkowymi.
Omawianą interpretację należy oczywiście ocenić pozytywnie. Zawężanie „wstępu” jedynie do biernego przyglądania się trwającym zajęciom sportowym w siłowniach bądź klubach fintess stanowiło przejaw absurdalnej polityki fiskalnej państwa i wypaczało sens korzystania z usług rekreacyjnych. Bardzo dobrze, że Minister postanowił skończyć z fikcją proponowaną przez organy podatkowe.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.