21.07.2015
Na początku lipca 2015 r. odbyło się pierwsze posiedzenie nowo powstałego panelu dyscyplinarnego działającego przy KdZDwS, który ma na celu rozpatrywanie spraw dyscyplinarnych związanych z naruszeniem przepisów antydopingowych.
Zgodnie z §1 ust. 1 Regulaminu Panelu Dyscyplinarnego KdZDwS z dnia 25 marca 2015 r. (zwany dalej „Regulaminem”) panel działa z upoważnienia polskiego związku sportowego lub innej organizacji sportowej, stosując przy tym Polskie Przepisy Antydopingowe z dnia 23 października 2014 r. lub Światowego Kodeksu Antydopingowego w wersji 2015 lub przepisów antydopingowych właściwej międzynarodowej federacji sportowej.
Wszczęcie antydopingowego postępowania dyscyplinarnego następuje z inicjatywy właściwego organu polskiego związku sportowego. Natomiast samo postępowanie toczy się przed panelem w trybie rozprawy zgodnie z art. 8.2.1 Polskich Przepisów Antydopingowych, chyba że obwiniony zrzekł się przeprowadzenia rozprawy, wówczas postępowanie toczy się w trybie uproszczonym na podstawie zebranego materiału dowodowego.
Jednocześnie zgodnie z przyjętym regulaminem panel ma obowiązek zapewnić udział przedstawiciela polskiego związku sportowego w toczącym się postępowaniu, który zobowiązany jest do wyrażenia opinii w sprawie o naruszenie przepisów antydopingowych wraz z przedstawieniem propozycji rozstrzygnięcia. Co prawda przedstawiciel polskiego związku sportowego nie ma prawa udziału w naradzie i głosowaniu to jednak jego opinia traktowana jest na równi z głosem członka panelu dyscyplinarnego KdZDwS.
Po przeprowadzeniu narady i głosowania panel dyscyplinarny wydaje orzeczenie, które powinno być sporządzone na piśmie, opatrzone datą i podpisane. Jednocześnie orzeczenie musi zawierać pełne uzasadnienie. Następnie o tak wydanym orzeczeniu panel informuje obwinionego, polski związek sportowy oraz organizację antydopingową, które mają prawo wniesienie odwołania w trybie przewidzianym przez właściwe przepisy antydopingowe.
Nowością jest również możliwość rozpoznania sprawy bezpośrednio przed CAS bez konieczności przeprowadzenia wcześniejszego postępowania przed panelem dyscyplinarnym KdZDwS. Jednakże do tego wymagana jest zgoda zawodnika (obwinionego), KdZDwS, WADA oraz każdej innej organizacji antydopingowej, która miałaby prawo wniesienia odwołania w pierwszej instancji od orzeczenia do CAS. Ma to na celu zniwelowanie kosztów związanych z przeprowadzeniem rozprawy przez panel dyscyplinarny przy jednoczesnej pewności wszystkich stron, że ich interesy i prawa będą odpowiednio chronione w sytuacji przeprowadzenia jednej rozprawy.
Zachęcamy do zapoznania się z nowym trybem postępowania, który w niektórych polskich związkach sportowych już wszedł w życie, tak by zagwarantować zawodnikom przysługujące im prawo do obrony.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.