05.09.2023
W dniu 31 sierpnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o sporcie. To efekt zmian legislacyjnych wprowadzonych ustawą z dnia 13 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja tylko z pozoru przyniosła jedynie drobne i językowe zmiany w tekście ustawy. Kryje się jednak za nimi zdecydowanie głębszy sens.
Całkowity zakres przedmiotowej nowelizacji ustawy o sporcie obejmuje dokonanie w całym jej tekście zmian następujących nazw, jak poniżej:
Na marginesie warto przy tym wspomnieć, że analogiczne zmiany poza ustawą o sporcie objęły także inne ustawy, w tym ustawę z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, ustawę z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawę z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawę z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Skąd potrzeba dokonania tych zmian i konieczność ingerencji ustawodawcy tylko z powodu jednej litery „o” w nazwie? Konieczność wprowadzenia tych zmian wymuszona została wymogami oraz standardami wypracowanymi na poziomie międzynarodowym i narzuconymi przez Międzynarodowy Komitet Paralimpijski (IPC).
Zwróćmy bowiem uwagę na oryginalne, anglojęzyczne sformułowanie „Paralympic Games”, nie zaś „Para(o)lympic Games”. Międzynarodowy Komitet Paralimpijski (International Paralympic Games) powstał przy tym w 1989 roku. Polski Komitet Paralimpijski (dawniej: „Paraolimpijski”) funkcjonuje od 1998 roku. W pierwotnej nazwie Polskiego Komitetu dokonano jej modyfikacji poprzez dodanie litery „o”, stąd powstał Polski Komitet Paraolimpijski, a nie Polski Komitet Paralimpijski.
Litera „o” w nazwie lub jej brak ma jednak duże znaczenie. Brak jej umieszczenia w nazwie Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego był celowym i świadomym działaniem jego twórców. Musimy pamiętać, że Igrzyska Olimpijskie i Igrzyska Paralimpijskie to jednak dwie zupełnie różne imprezy. Posiadają przy tym różne logotypy czy maskotki. Co więcej, podczas Igrzysk Paralimpijskich zabronione jest używanie kół olimpijskich – symbolu Igrzysk Olimpijskich.
Zmiana nazewnictwa dokonana przedmiotową nowelizacją ustawy o sporcie ma więc w swoim założeniu zapewnić również jednolitą identyfikację sportu paralimpijskiego na całym świecie. To również konieczny krok do tego, aby Polski Komitet Paralimpijski nie został wykluczony z Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego (IPC). Stąd również stosowne kroki podjęte przez Polski Komitet skutkujące zmianą nazwy z Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Polski Komitet Paralimpijski. Przedmiotowa zmiana została zarejestrowana w dniu 6 lutego 2023 r. przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Konieczność wprowadzenia przedmiotowych zmian jest oczywiście uzasadniona i zrozumiała. Przez lata przyzwyczailiśmy się jednak do sformułowań typu „sport paraolimpijski”, „Igrzyska Paraolimpijskie” czy „paraolimpijczycy”. Dlatego też, z pewnością minie trochę czasu zanim nowe nazewnictwo „przyjmie się” w powszechnym użyciu.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.