07.07.2015
W ostatnim czasie, za pośrednictwem naszego bloga, starałem się zasygnalizować Państwu najważniejsze elementy na jakie należy zwracać uwagę podczas zawierania umów z firmami zajmującymi się czarterem jachtów na wakacyjne wojaże. Jednak nie każdy rodzaj łódki jest dostępny „od ręki” dla każdego z nas. Dziś o uprawnieniach żeglarskich w Polsce.
Przedmiotowa kwestia jest regulowana przede wszystkim przez Ustawę z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej oraz Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej.
Przechodząc do bardziej szczegółowego omówienia analizowanego zagadnienia należy wskazać na przepis art. 37a w/w ustawy, który stanowi, że uprawianie turystyki wodnej na jachtach żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5 m lub motorowych o mocy silnika powyżej 10 kW wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego wydanego przez właściwy polski związek sportowy. A contrario należy zatem uznać, że bez żadnych dodatkowych uprawnień możliwe jest wyczarterowanie jachtu, którego długość nie przekracza 7,5 m, a moc silnika nie jest większa niż 10 kW. Chcąc korzystać z łódek niespełniających tych kryteriów konieczne jest posiadanie odpowiedniego patentu żeglarskiego.
W tym miejscu należy wskazać, że w Polsce obowiązują następujące rodzaje patentów żeglarskich i motorowodnych:
1) żeglarza jachtowego;
2) jachtowego sternika morskiego;
3) kapitana jachtowego;
4) sternika motorowodnego;
5) motorowodnego sternika morskiego;
6) kapitana motorowodnego;
7) mechanika motorowodnego
Oczywiście podstawowym oraz najbardziej popularnym uprawnieniem jest patent żeglarza jachtowego. Tak naprawdę, uprawniając turystyczne żeglarstwo śródlądowe jest on całkowicie wystarczający. Aby go uzyskać należy mieć ukończone co najmniej 14 lat oraz zdać egzamin z wiedzy i umiejętności. Osoba posiadająca patent żeglarza jachtowego jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń oraz jachty o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm* od brzegu, w porze dziennej. Należy zatem uznać, że posiadając patent żeglarza jachtowego możemy wybrać się na wakacyjne, śródlądowe żeglowanie mając do dyspozycji niemalże każdy dostępny jacht żaglowy.
Na zakończenie warto wskazać, ustawowe zwolnienie z konieczności posiadania uprawnień w przypadku jachtów krótszych niż 7,5 m nie oznacza, że poradzi na nich sobie każdy z nas. Obecnie na rynku jest dostępnych bardzo wiele jachtów spełniających to kryterium i nie sposób uznać, że ich obsługa nie wymaga chociażby podstawowej wiedzy z zakresu żeglarstwa. Decydując się na taki rodzaj wakacyjnego odpoczynku zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i mierzyć siły na zamiary.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.