09.02.2013
W Płocku szok i niedowierzanie, w środowisku polskiej piłki ręcznej – konsternacja. Mecz Orlen Wisły Płock z Piotrkowianinem Piotrkowem Trybunalskim w ramach 15 kolejki PGNiG Superligi nie doszedł do skutku. Kibice płockiej drużyny są wściekli, trener gospodarzy, Lars Walther oznajmia, że to co się wydarzyło jest porażką całej piłki ręcznej a prezes zespołu z Piotrkowa, Bogumiła Szczukocka zarzeka się, że robiła wszystko by mecz doszedł do skutku. A wszystko przez brak służb medycznych, które wprawdzie dotarły na spotkanie, jednakże przekroczyły regulaminowy czas (według płockiego klubu było to… 36 sekund). Sytuacja z pewnością niecodzienna, przypominająca nieco obrazki z Torunia sprzed paru miesięcy i słynny bieg Grega Hancocka. Myślę, że warto napisać parę zdań w tej kwestii, ponieważ w mediach sportowych ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje na temat przepisów, na podstawie których podjęto taką a nie inną decyzję. Co więcej, pisząc o przyznanym już walkowerze dla zespołu z Piotrkowa dziennikarze wprowadzają nas w błąd. Dokumentami, które znalazły zastosowanie w wyżej przytoczonym stanie faktycznym są: Regulamin rozgrywek PGNiG w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn obowiązujący w sezonie 2012/2013 oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej. Kwestię zabezpieczenia medycznego rozgrywek Superligi określa §14 pkt 1 Regulaminu, który stanowi, że:
Jest to nawiązanie to wspomnianego wyżej Rozporządzenia, w którym §2 stanowi, że:
Co się natomiast dzieje w przypadku nieprzybycia służb medycznych lub ich spóźnienia? Dalsza treść przepisu §14 Regulaminu jest jednoznaczna:
Zespół z Piotrkowa mógł zatem przystąpić do spotkania pomimo dłuższego niż 15 minut spóźnienia służb medycznych, ale nie skorzystali z tej możliwości. Od strony prawnej wszystko jest w porządku. Czy było to zgodne z duchem sportu? Każdy musi ocenić to sam. Na koniec krótka informacja o konsekwencjach, które może ponieść aktualny wicemistrz Polski. Wbrew temu co pisze się w mediach, nie można jeszcze mówić o automatycznie przyznanym walkowerze. W takim przypadku uznaje się, że mecz się nie odbył, natomiast. decyzję o jego rezultacie podejmuje Komisarz Ligi, który na podstawie §20 pkt 14 Regulaminu za brak opieki medycznej na zawodach orzeka karę w postaci walkowera oraz grzywnę w wysokości 4.000 zł. Interesującym zagadnieniem będzie również kwestia zapłaty wspomnianej wyżej kwoty, jeżeli prawdziwe okażą się informacje, że wina leży wyłącznie po stronie służb medycznych. Z pewnością warto czekać na dalszy ciąg tej historii. (Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.