23.01.2015
W ostatnim czasie do kancelarii trafiło kilka spraw dotyczących organizacji systemu licencyjnego w polskim sporcie. Zagadnieniem, które przewijało się w niemal każdej z nich było umocowanie i zgodność z prawem przyznawania licencji sportowych przez krajowe związki sportowe. Dzisiaj kilka słów wyjaśnienia tej kwestii.
Na wstępie należy podkreślić, że - wzorem europejskiego modelu współzawodnictwa - w Polsce w danym sporcie działa jedna federacja posiadając określone w ustawie kompetencje wyłączne. Na gruncie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (dalej: usk) jednym z takich uprawnień było przyznawanie licencji klubom sportowym, zawodnikom, trenerom i sędziom sportowym. Kompetencja ta przyznana została na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8 usk i art. 12 ust. 2 usk:
Art. 12.
1. Do zadań polskiego związku sportowego należy w szczególności:
(…)
8) prowadzenie spraw związanych z przyznawaniem licencji klubom sportowym, zawodnikom, trenerom i sędziom sportowym;
(…)
2. Polski związek sportowy ma wyłączne prawo do podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących danej dyscypliny sportu, niezastrzeżonych w ustawie dla organów administracji rządowej lub innych podmiotów.
Sytuacja uległa zmianie na skutek wejścia w życie ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (dalej: u.s.), na skutek czego wyżej wskazane przepisy przestały obowiązywać w polskim porządku prawnym. Nie oznacza to jednakże, że polskie związki sportowe utraciły zdolność do określania systemu licencyjnego w organizowanym przez siebie współzawodnictwie sportowym. Proponuję przyjrzeć się zapisowi art. 13 ust. 1 pkt 2 u.s.:
Art. 13.
1. Polski związek sportowy ma wyłączne prawo do:
(…)
2) ustanawiania i realizacji reguł sportowych, organizacyjnych i dyscyplinarnych we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez związek;
(…)
Należy uznać, że choć w ustawie o sporcie zrezygnowano z wyraźnego przyznania polskim związkom sportowym kompetencji do wprowadzenia systemu licencjonowania zawodników, ustanowienia licencji i określenia wymogów niezbędnych do jej uzyskania organizacje te posiadają w/w uprawnienia w ramach wykonywania prawa wyłącznego do ustanawiania reguł organizacyjnych. Polskie związki sportowe zatem mogą określać przepisy licencyjne konstruujące określone wymogi, które muszą być spełnione przez kluby sportowe, a także przez zawodników, trenerów czy sędziów biorących udział w danym współzawodnictwie sportowym.
Czy oznacza to, że polskie związki sportowe nie podlegają żadnym ograniczeniom tworzeniu i ustalaniu zasad obowiązywania systemu licencyjnego? Należy z całą stanowczością stwierdzić, że nie. Jedną ze słusznie kwestionowanych praktyk jest rażące różnicowanie opłat licencyjnych wobec podmiotów znajdujących się w podobnej sytuacji prawnej. Zagadnienie to jest jednak na tyle obszerne, że zasługuje na oddzielny komentarz kancelarii.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.