28.09.2015
Chciałbym przybliżyć Państwu dzisiaj raport Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie (KdZDwS) za rok 2014, w którym dokonano podsumowania walki z dopingiem w Polsce. Sprawdźmy więc, które dyscypliny są szczególnie zagrożone tym zjawiskiem.
Jak wynika z raportu KdZDwS w roku 2014 przeprowadziła ponad 3100 badań antydopingowych, z czego 2780 dotyczyło moczu i 320 krwi zawodnikó, którzy reprezentowali 44 związki sportowe.
Najwięcej próbek moczu KdZDwS pobrała od lekkoatletów (334), ciężarowców (310), kajakarzy (191), kolarzy (176) i wioślarzy (150). Zestawienie podobnie wygląda w kwestii testów krwi - najwięcej testów przeprowadzono u wioślarzy (58), kajakarzy (56), kolarzy (49), piłkarzy nożnych (40), lekko atletów (37) i ciężarowców (32). Jednocześnie będąc przy temacie testów krwi warto odnotować, że KdZDwS przeprowadziła 50 testów krwi pod kątem obecności hormonu wzrostu. Jak wynika ze sprawozdania jeden przypadek był pozytywny, co jest informacją zaskakującą nie tylko w Polsce (pierwszy przypadek), ale również na świecie, gdyż w 2014 r. pomimo ponad 6500 testów nikt poza Instytutem Sportu nie odnotował przypadku pozytywnego wyniku na obecność hormonu wzrostu. Sukces czy może błąd w analizie ? Na ostateczną rozstrzygnięcie musimy jeszcze poczekać.
KdZDwS odnotowała przy tym 43 przypadki wyników nietypowych, który zgodnie ze Światowym Kodeksem Antydopingowym definiowany jest jako raport laboratorium akredytowanego przez WADA lub innego laboratorium zatwierdzonego przez WADA, który przed podjęciem decyzji o niekorzystnym wyniku analizy wymaga dalszego badania zgodnie z Międzynarodowym standardem dla laboratoriów lub związanych z nim Dokumentów technicznych.
Najczęściej wykrywaną substancją u zawodników był klomifen (11 przypadków). Przypomnijmy, że substancja ta pomimo, iż jest zabroniona występuje w lekach stosowanych przez lekarzy w celu leczenia bezpłodności kobiet. Warto więc pamiętać by przed stosowaniem tego rodzaju leków złożyć wniosek o tzw. wyłączenia terapeutyczne (możliwość stosowania substancji zabronionej). Przypominam również, że tego rodzaju wniosek może zostać złożony z datą wsteczną, a więc już po zastosowaniu leku zawierającego substancję zabronioną, z zastrzeżeniem spełnienia określonych przesłanek w przyjętym do tego międzynarodowym standardem. Kolejne substancje to: oksylofryna (4), metyloheksanamina ( 3 – substancja często występująca w suplementach diety), THC (3), nandrolon (3).
Należy również podkreślić, że liczba naruszeń przepisów antydopingowych w roku 2014 (32 przypadki) spadła w porównaniu do roku 2013 (50 przypadków) jak i roku 2012 (63 przypadki). Natomiast z tych 32 przypadków, aż 28% dotyczy trójboistów siłowych, 13% ciężarowców, 13% rugbistów. W dalszej kolejności 6% kickboxerów, koszykarzy, kulturystów, po 3% kajakarzy, bokserów, zapaśników, wioślarzy, zawodników muaythai, lekko atletów, hokeistów na lodzie, żużlowców i piłkarzy.
Podsumowując zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem znajdującym się na stronie internetowej KdZDwS i jednoczześnie przestrzegamy przed stosowaniem leków lub suplementów diety bez dokładnej weryfikacji ich składu z listą substancji zabronionych. Wreszcie w przypadku pojawienia się informacji o naruszeniu przepisów antydopingowych odradzamy bezczynności i proponujemy aktywną współpracę z organem dyscyplinarnym poprzez złożenie stosownych wyjaśnień lub podjęcie obrony jeśli jesteście Państwo niewinny. Umożliwi to bowiem albo złagodzenie sankcji albo uniknięcie wieloletniej dyskwalifikacji.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.