01.10.2013
10 września 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał za uzasadnione starania Polskiej Federacji Pokera Sportowego (zwana dalej: „PFPS ), działającej w formie stowarzyszenia oraz Polskiego Związku Pokera (zwany dalej „PZP ), działającego w formie stowarzyszenia kultury fizycznej o zasięgu ogólnokrajowym dotyczące zniesienia kwalifikacji pokera jako gry hazardowej. Tym samym NSA uchylił decyzję ministra finansów i wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, która taką kwalifikację akceptowała. Czy to oznacza, że poker zostanie zalegalizowany, a co za tym idzie uznana zostanie za dyscyplinę sportową, w której będzie możliwość utworzenia odrębnego polskiego związku sportowego?
W obecnym uregulowaniu poker zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (zwana dalej „ustawą ) uznany był za grę losową. Zgodnie z art. 2 ustawy grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określone są w regulaminie. Do tej kategorii zgodnie z ustawą zaliczyć możemy między innymi: gry pieniężne, loterie pieniężne, gry w koście ale również gry w karty takie jak black jack, poker czy baccarat.
Rozpatrując złożony wniosek przez PFPS oraz PZP, minister finansów stwierdził, iż poker sportowy podlega pod rygory ustawy hazardowej. Powyższe stanowisko zostało poparte również przez WSA w Warszawie, który oddalając skargę stowarzyszeń, stwierdził iż poker kwalifikuje się jako gra losowa, w której to występuje czynnik przypadkowości. Dlatego też zgodnie z art. 30 ustawy jest generalnie zakazany poza kasynami gier, które stanowią działalność koncesjonowaną z licznymi obostrzeniami ustawowymi.
Podczas rozprawy przed NSA, pełnomocnik ministerstwa finansów argumentował, że zasady pokera sportowego nie są odmienne od zasad gry w pokera, a na samo rozdanie kart gracz nie ma wpływu, co powoduje charakter losowy i jego przypadkowość. W odpowiedzi pełnomocnik stowarzyszeń przekonywał, że poker sportowy to gra umiejętności. Zasady bowiem są jednolite- każdy z zawodników dostaje ten sam zestaw kart, a ich wygrana zależy od posiadanych umiejętności. Kolejnym czynnikiem przemawiającym za uznanie pokera sportowego jako dyscypliny sportowej to coraz większe uznanie tej gry w państwach Unii Europejskiej oraz działalność Międzynarodowej Federacji Pokera Sportowego, do którego należy również PFPS. Sama Międzynarodowa Federacja Pokera Sportowego obecnie złożyła wniosek o pełne członkostwo wśród sportów umysłowych zrzeszonych w IMSA (International Mind Sports Association) czyli Międzynarodowej Federacji Sportów Umysłowych.
NSA uznał zarzuty skargi kasacyjne stowarzyszeń i stwierdził, że należy zbadać proporcje między umiejętnościami a przypadkiem. Badanie to mają przeprowadzić specjalistyczne podmioty, które w przeciwieństwie do ministra finansów będą posiadać specjalistyczną wiedzę w tym zakresie. Jak stwierdziła sędzia Czesława Socha w ustnym uzasadnieniu dopiero wówczas będzie możliwość oceny czy w świetle ustawy o grach hazardowych będzie mogła być wydana decyzja, która pozwoli uznać poker sportowy za dziedzinę sportu.
Obecnie wydaje się, że poker sportowy ma „dobrą kartę . Poza korzystnym dla stowarzyszeń wyrokiem, powstał w Sejmie specjalny zespół ds. pokera, który to ma zająć się legalizacją pokera sportowego i lobbować w tym temacie. Ministerstwo finansów zapowiada, iż nie przewiduje żadnych regulacji zmieniających dotychczasowy status pokera sportowego, jednakże w obliczu wyroku oraz opinii specjalistycznych podmiotów być może w niedługim czasie poker sportowy zostanie uznany za dyscyplinę sportową, a mianowicie grę umiejętnościową.
Uznanie pokera sportowego za dyscyplinę sportową może spowodować wyjście tej gry z kasyn i umożliwienie organizowania legalnych turniejów przez stowarzyszenia. W dalszej perspektywie istnieje prawdopodobieństwo chęci utworzenia polskiego związku sportowego, który to będzie organizował współzawodnictwo sportowe w tej dyscyplinie o tytuł Mistrza Polski czy też wybierał kadrę narodową na międzynarodowe zawody. Jest to jednak melodia przyszłości. Obecnie musimy uzbroić się w cierpliwość bo mniej więcej za dwa tygodnie NSA przedstawi pisemne uzasadnienie, dzięki któremu poznamy podstawy wydanego orzeczenia. Jedno jest pewne dyskusja dotycząca kwestii czy poker powinien być dalej traktowany jako gra hazardowa czy też jako gra umiejętności i tym samym jako dyscyplina sportowa właśnie została otwarta.
Co Państwo o tym sądzą: hazard czy sport?
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.