15.12.2013
1 października poruszyłem temat związany z pokerem sportowym i wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 września 2013 r. uchylającym decyzję Ministra Finansów i wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie zniesienia kwalifikacji pokera sportowego jako tak zwanej gry hazardowej. Dziś chciałbym do tematu powrócić ze względu na możliwość analizy uzasadnienia wyroku NSA.
NSA istotę powyższej sprawy sprowadziło do rozstrzygnięcia czy w pokerze sportowym element umiejętności przeważa nad elementem losowości. Zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Z 2009 r. Nr 201, poz. 1540 ze zm.) tj. art. 2 ust. 1 pkt 5, poker sportowy kwalifikowany jest jako gra losowa. Sąd słusznie zauważył, iż jeśli zbadana zostania relacja umiejętności względem losowości to może doprowadzić to do błędnej kwalifikacji prawnej pokera sportowego i utraty cechy gry losowej.
Przypomnijmy raz jeszcze grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunku gry określa regulamin. To oznacza, że gra jest grą losową wówczas gdy zachodzą trzy przesłanki: organizator oferuje nagrody rzeczowe lub pieniężne, wynik zależy w szczególności od przypadku, warunki gry określone są w regulaminie.
W niniejszym postępowaniu NSA stwierdziło, że charakter sporny ma pojęcie „uzależnienie wyniku gry od przypadku . A co za tym idzie sąd stwierdził: „aby można było dokonać oceny losowości tej gry przez pryzmat wymagań ustawy, konieczne jest wnikliwe zbadanie zasad gry w kontekście tego, jakie czynniki mają wpływ na jej wynik . Samo zbadanie zasad gry wykracza poza wiedzę przeciętnie dostępna, gdyż są to wiadomości specjalne. Dlatego też sąd na podstawie art. 197 §1 ordynacji podatkowej stwierdził, że zaistniała konieczność dopuszczenia dowodu z opinii biegłego na okoliczność ustalenia zasad gry pokera sportowego. Przepis ten ma na celu zapewnienie orzekania przez organy na podstawie pełnych, prawdziwych i dokładnych informacji właśnie w sprawach, w których do prawidłowego decydowania wymagane są informacje niedostępne ogółowi.
Niewątpliwie zgodzić się należy z kolejną częścią uzasadnienia NSA, w której sąd stwierdza, że: „W przedmiotowej sprawie wyjątkowo zasadnie zachodzi konieczność zwrócenia się do specjalisty celem wskazania zasad gry oraz ich zinterpretowania, z uwagi na wyjątkowo liczne i skomplikowane reguły, które określają sposób gry. Organ zaś i w konsekwencji Sąd I instancji, niezasadnie konieczność tę pominęły, co skutkowało naruszeniem przepisów postępowania i wydaniem wadliwego orzeczenia.
Ponadto NSA zwrócił uwagę na treść art. 122 Ordynacji podatkowej, który został powołany przez kasatorów wyroku Sądu I instancji. Przepis ten nakłada na organ obowiązek zasięgnięcia opinii biegłego. Natomiast brak takiej opinii powoduje, że nie ma możliwości wszechstronnego i dokładnego wyjaśnienia okoliczności stanowiących podstawę orzekania. Dodatkowo Sąd II instancji stwierdził konieczność zbadania kwestii charakteru punktów turniejowych. Jak bowiem stwierdził: „Przyjęcie przez organ ich charakteru materialnego w świetle art.2 ust. 1 ustawy budzi wątpliwości, skoro w przepisie jest mowa o wygranych rzeczowych lub pieniężnych .
Podsumowując NSA podkreśliło, że utrzymana wadliwym wyrokiem Sądu I instancji decyzja kwalifikująca pokera sportowego jako grę losową była przedwczesna i wydana z naruszeniem obowiązujących przepisów procedury, ze względu na niepełne informacje. Dlatego też obowiązkiem organu będzie wykonać powyższe wskazania Sądu II instancji i ponowna ocena charakteru tej gry.
W oparciu o powyższe uzasadnienie warto więc wrócić do pytania – poker sportowy to hazard czy sport?
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.