13.10.2013
Spośród wielu wydarzeń z jakimi spotykam się w pracy zawodowej bezpośrednio, bądź jako uczestnik niezobowiązujących rozmów, bądź jako obserwator czy kibic, wiele z nich wydaje się nie mieć dobrego rozwiązania.
Z ostatniego okresu myślę chociażby o piłkarzu, któremu klub nie chce wypłacić zaległego wynagrodzenia, trenerze, któremu działacze wpisali do kontraktu kwotę mniejszą, niż umówiona, a teraz jej nie chcą wyrównać, o konflikcie akcjonariuszy piłkarskiego WKS Śląsk Wrocław, o sporach wokół utworzenia zawodowej ligi w hokeju na lodzie, o wstrzemięźliwości działaczy Polskiego Związku Gimnastycznego w przyjęciu do swych struktur akrobatyki sportowej, itp., itd. Tych tematów spornych można wymieniać tysiące – co dyscyplina, czy organizacja, tam jakieś wątpliwości, opory, inne oczekiwania, opozycja...
Niestety nie wszystkie te waśnie można rozwiązać na drodze spornej. Ba – „wprowadzenie mecenasa może tylko taki konflikt zaognić. W końcu adwokat, czy radca prawny to pełnomocnik jednej ze stron nastawiony z założenia na obronę interesów swojego klienta. To pełnomocnik, który swoją wiedzę przede wszystkim wykorzystuje dążąc do rozwiązania sporów na drodze sądowej. I to jest logiczne. Ale jest i tak, że nie każdą sprawę da się na „spornej drodze rozwiązać. Jakie jest zatem wyjście? Moim zdaniem – mediacja. Mało się o tym mówi, a przecież mamy uregulowany zawód mediatora i zasady mediacji. Tak pokrótce – jest to bezstronna osoba trzecia, nie związana z żadną ze stron sporu, która pomaga właśnie tymże zwaśnionym stronom we wzajemnej komunikacji, bez konieczności dociekania prawdy obiektywnej, dążąca jedynie do osiągnięcia konsensusu przez wszystkich akceptowalnego. Postępowanie mediacyjne ma charakter dobrowolny, poufny, przeprowadzany jest szybko i efektywnie. Ma też charakter nieformalny, ale oczywiście zawarta pomiędzy stronami ugoda ma status ugody cywilnoprawnej. A w przypadku spraw cywilnych czy gospodarczych – jeżeli w swych postanowieniach nie jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego (nad czym czuwa Sąd) – może uzyskać status ugody sądowej.
Dlatego też dziwi mnie, że nie korzystamy z dobrodziejstwa instytucji mediacji. Ileż to jest przecież spraw, które strony powinny rozwiązać pomiędzy sobą „ w zaciszu gabinetu , a nie medialnie i emocjonalnie.
Dzisiaj wyjątkowo pozwolę sobie na „prywatę . Jeśli mają Państwo potrzebę skorzystania z mediatora wyspecjalizowanego w sprawach sportowych – rekomenduję panią Grażynę Górską ( www.mediator-olawa.pl ).
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.