18.03.2016
Dnia 24 lutego 2016 r. odbyło się posiedzenie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Tematyka obrad dotyczyła dwóch istotnych zagadnień związanych z edukacją w z zakresie kultury fizycznej. Poniżej chciałbym przedstawiać najważniejsze stanowiska wyrażana przez członków Komisji, przede wszystkim w zakresie dotyczącym Szkół Mistrzostwa Sportowego.
Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na w/w posiedzeniu rozpatrzyła informację na temat organizacji zajęć z wychowania fizycznego z uwzględnieniem planu korekty ilości godzin z tego przedmiotu w przyszłości oraz informację na temat warunków tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów sportowych, szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego.
W pierwszej kolejności chciałbym przytoczyć wypowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Pana Maciej Kopcia (Kopeć), która dotyczy właśnie praktycznych problemów znaczących z oddziałami SMS:
„Oczywiście jest to temat, który zawsze budzi duże emocje. Trzeba zastanowić się nad sportami drużynowymi i bardziej realistycznym podejściem do liczby godzin, które są potrzebne do organizacji oddziału. Jeszcze jedna kwestia dotyczy SMS – czy można utworzyć oddział mistrzostwa sportowego. To jest postulat, który wielokrotnie się pojawiał. Patrząc na sprawy podnoszone przez kluby u mnie, w Szczecinie, najczęściej słyszę o SMS. Realistycznie patrząc, jest to trudne. Może jest to jakieś rozwiązanie. Skomplikowana jest również kwestia tworzenia zespołów szkół. Warto o tym dyskutować. Przepisy zabraniają łączenia tych samych typów szkół. Z pewnością jest to problem do rozważenia. Nie chcę mówić dziś więcej na ten temat i wychodzić za daleko, bo to o czym mówię jest w sferze luźnej dyskusji.”
Tematyka związana z tworzeniem oddziałów sportowych była już przedmiotem rozważań na łamach naszego portalu. Zagadnienie to jest ciągle aktualne, na co wskazuje wypowiedź Pani poseł Małgorzata Niemczyk (PO):
„Pragnę zwrócić uwagę jeszcze na fakt, o czym mówiłam w ramach wcześniejszych prac Komisji, że należałoby się pochylić również nad liczebnością uczniów w oddziałach sportowych. W przypadku sportów zespołowych i uprawianych masowo w naszym kraju – takich jak pływanie i bieganie – liczebność uczniów na poziomie 20 osób w ramach jednego profilu nie stwarza problemów. W przypadku sportów niemasowych taka liczba nie daje możliwości utworzenia klasy. Trzeba znaleźć rozwiązanie pośrednie. W przypadku zdiagnozowanego przeze mnie problemu bardzo często nie ma współpracy w jednostkach samorządu terytorialnego pomiędzy wydziałami sportu i edukacji. Wydziały edukacji wydają zgodę na otwarcie oddziałów sportowych, ale te sprawy bardzo często nie są konsultowane z wydziałami sportu. Bardzo często w przypadku oddziałów sportowych, które tworzone są dla młodzieży uzdolnionej sportowo, nauczyciele słyszą „jeśli zbierzesz grupę, będę miał dla ciebie pełen etat”. Mówię oczywiście w cudzysłowie. Należałoby przeprowadzić dokładną weryfikację oddziałów sportowych, które są już utworzone na terenie naszego kraju, czy te oddziały sportowe mają podpisane umowy z klubami sportowymi, kto koordynuje, nadzoruje z ramienia klubów klasy i oddziały sportowe. Wtedy idea tworzenia oddziałów sportowych była właśnie taka. Należałoby wprowadzić w tym zakresie odpowiednie rozwiązania.”
W mojej ocenie problem tworzenia oddziałów lub innych jednostek edukacji sportowej w Polsce jest krzywdzący dla przedstawicieli mniej popularnych uprawianiem siatkówki, jednak może być to karkołomne np. w przypadku pchnięcia kulą. Być może rozwiązaniem tej sytuacji jest stworzenie systemu jednostek interdyscyplinarnych, które łączyły by zawodników sportów niemasowych.
Z tego względu należy uznać, że prowadzone na łamach Komisji rozmowy są potrzebne. Jednocześnie należy mieć nadzieję, że przyniesioną one konkretne rozwiązania.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.