12.01.2015
Dziś chciałbym napisać kilka słów o sposobie określenia odpowiedzialności dyscyplinarnej w sporcie w polskim porządku prawnym. Okazuje się bowiem, że w najbliższym czasie czekają nas zmiany w tym zakresie.
Przepisy ustawy o sporcie w obecnym brzmieniu nie zawierają odrębnej regulacji dotyczącej odpowiedzialności dyscyplinarnej. W trakcie prac legislacyjnych nad ustawą wskazywano na możliwość wprowadzenia jednego z dwóch modeli postępowania dyscyplinarnego w polskim systemie prawnym. Pierwszym z nich było wprowadzenie do ustawy o sporcie szczegółowych regulacji określających zasady odpowiedzialności, w tym wskazania sądu państwowego, który byłby kompetentny do rozpoznawania środków zaskarżenia. Drugim rozwiązaniem było pozostawienie zagadnienia odpowiedzialności dyscyplinarnej w gestii polskich związków sportowych, które w swych regulaminach same określiłyby katalog przewinień dyscyplinarnych, sankcje oraz tryb postępowania. Ostatecznie ustawodawca zdecydował się na przyznanie polskim związkom dyscyplinarnym wyłączności w kwestii określenia zasad dyscyplinarnych, niemalże całkowicie pomijając to zagadnienie w ustawie o sporcie.
Jedynymi przepisami ustawy, które w jakikolwiek sposób regulują postępowanie dyscyplinarne w sporcie są:
1) art. 9 ust. 4 zd. Drugie u.s., na podstawie którego walne zgromadzenie członków albo delegatów polskiego związku sportowego ma obowiązek uchwalić regulamin dyscyplinarny;
2) art. 13 ust. 1 pkt 2 u.s., przyznający polskiemu związkowi sportowemu wyłączne prawo do ustanawiania i realizacji m.in. reguł dyscyplinarnych we współzawodnictwie sportowym, które organizuje;
3) art. 16 ust. 2 u.s., który stanowi, że decyzje dyscyplinarne i regulaminowe władz polskich związków sportowych związane z organizacją i przebiegiem współzawodnictwa sportowego nie są objęte nadzorem Ministra Sportu i Turystyki.
Okazało się jednak, że wyżej wskazany model regulacji odpowiedzialności dyscyplinarnej nie zdał egzaminu. Wskazać należy w szczególności na naruszanie wewnętrznych przepisów przez organy dyscyplinarne związków sportowych. Swoje zastrzeżenia co do obecnego systemu dyscyplinarnego w sporcie zgłosił również Rzecznik Praw Obywatelskich, który wskazał, że w związku głębokim wkraczaniem decyzji dyscyplinarnych w sferę prywatnoprawną zawodników i innych podmiotów ruchu sportowego niezbędne jest, aby ustawa o sporcie chociaż w minimalnym zakresie określała zasady ponoszenia odpowiedzialności w sporcie.
Postulaty te zostały uwzględnione w projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który 10 grudnia ubiegłego roku wpłynął do Sejmu. Projekt ten przewiduje utworzenie nowego rozdziału w ustawie o sporcie pt. Sportowa odpowiedzialność regulaminowa i dyscyplinarna oraz rozstrzyganie sporów w sporcie. Nawiązuje on do rozwiązań legislacyjnych zastosowanych w ustawie o sporcie kwalifikowanym z 2005 roku, o czym świadczy między innymi ustawowe określenie kompetencji Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim a także wskazanie w ustawie możliwości skorzystania z instytucji skargi kasacyjnej od orzeczenia Trybunału.
Prawdopodobnie czekają nas zatem zmiany regulacji postępowania dyscyplinarnego w krajowym reżimie prawnym. Projekt nowelizacji ustawy o sporcie został skierowany do Biura Analiz Sejmowych celem analizy jego zgodności z prawem Unii Europejskiej. W następnym artykule chciałbym szczegółowo omówić proponowane zmiany ustawowego określenia odpowiedzialności dyscyplinarnej, porównując je m.in. do postanowień ustawy o sporcie kwalifikowanym
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.