17.06.2016
Maria Szarapowa – jak zapowiadała tak zrobiła. Zaledwie po kilku dniach od wydania decyzji tenisistka za pośrednictwem swojego pełnomocnika złożyła odwołanie do Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS) w Lozannie. Jednocześnie odwołanie zostanie rozpoznane do 18 lipca 2016 r. – jak to możliwe ?
Bezpośrednio po wydaniu decyzji po pierwsze zawodniczka i jej prawnik zapowiedzieli wniesienie odwołania i wnioskowanie o skrócenie kary, a po drugie Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zapowiedziała wnikliwą analizę decyzji pod kątem ewentualnego odwołania.
Innymi słowy w sprawie Szarapowej mogło dojść do sytuacji, gdzie zawodniczka złożyłaby odwołanie wnioskując o skrócenie kary z uwagi na brak istotnej winy lub zaniedbania (bo o braku winy lub zaniedbania w tej konkretnej sprawie nie może być mowy), a WADA o nałożenie standardowej 4- letniej dyskwalifikacji z uwagi na błędne zakwalifikowanie niniejszego naruszenia jako „niecelowego”.
Tego rodzaju uprawnienie (zarówno dla zawodniczki jak i dla WADA) przysługuje na podstawie art. 13.2.3 Światowego Kodeksu Antydopingowego, z którego treści wynika, że osobami uprawnionymi do składania odwołań są między innymi: zawodnik, właściwa federacja międzynarodowa czy WADA.
Na dzień dzisiejszy jednak już wiemy, że w sprawie Szarapowej wpłynęła i wpłynie tylko jedno odwołanie właśnie od samej zawodniczki. W specjalnym komunikacie WADA poinformowała, iż po wnikliwej analizie decyzji nie zamierza się od niej odwoływać.
Natomiast co istotniejsze pewnie wielu z Państwa zastanawia się jak to możliwe by CAS rozpoznał sprawę w przeciągu miesiąca.
Jest to możliwe, gdyż regulamin CAS-u przewiduje tzw. działanie w trybie przyśpieszonym. Zgodnie z art. R52 jeśli dwie strony wyrażą na to zgodę, wówczas istnieje możliwość rozpoznania sprawy w trybie przyśpieszonym. Jednocześnie jak wynika z mojej dotychczasowej praktyki składając tego rodzaju wniosek w odwołaniu CAS po jego otrzymaniu niezwłocznie informuje drugą stronę o złożonym wniosku i wyznacza krótki termin (2-3 dniowy) drugiej stronie na ustosunkowanie się. Jeśli strona nie wyrazi zgody lub w zakreślonym terminie nie wypowie się, co do wniosku, wówczas postępowanie jest prowadzone w normalnym trybie.
Mając na uwadze powyższe ITF musiał wyrazić zgodę na przyśpieszoną procedurę, dzięki czemu jeszcze przed 18 lipca 2016 r. poznamy ostateczny wymiar sankcji nałożony na Marię Szarapową. W najbliższym czasie okaże się czy ten tryb również znajdzie zastosowanie w sprawie polskiego zapaśnika walczącego o odzyskanie kwalifikacji olimpijskiej.
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.