10.05.2018
W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić zagadnienia związane z rejestracją klubów sportowych działających w formie stowarzyszeń. Okazuje się bowiem, że obowiązujące w tym zakresie przepisy nie są do końca spójne.
Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o sporcie: Klub sportowy działa jako osoba prawna. Do kategorii tej należy oczywiście zaliczyć również stowarzyszenia (art. 17 ust. 1 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach). W ustawie o sporcie wyodrębniono również uczniowskie kluby sportowe oraz kluby sportowe działające w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej. Kluby te podlegają wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu. Kluby działające w formie stowarzyszenia, których statut przewiduje prowadzenie działalności gospodarczej podlegają natomiast wpisowi w Krajowym Rejestrze Sądowym, zgodnie z ogólnymi zasadami określonymi w Prawie o stowarzyszeniach.
Rozróżnienie to początkowo nie miało wpływu na sposób składania wniosku o wpis klubu do ewidencji starosty bądź KRS. Zgodnie z par. 7 rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie ewidencji klubów sportowych z dnia 18 października 2011 r.:
Komitet założycielski klubu sportowego składa do organu ewidencyjnego wniosek o wpis do ewidencji wraz ze statutem, listą założycieli, zawierającą imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczne podpisy założycieli, a także informacją o adresie tymczasowej siedziby klubu sportowego.
Podobnie, w Prawie o stowarzyszeń w momencie wejścia w życie powyższego rozporządzenia art. 12 ustawy miał następuje brzmienie:
Komitet założycielski składa do sądu rejestrowego wniosek o rejestrację wraz ze statutem, listą założycieli, zawierającą imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczne podpisy założycieli, protokół z wyboru komitetu założycielskiego, a także informację o adresie tymczasowej siedziby stowarzyszenia.
To komitet założycielski składał wniosek o wpis klubu sportowego działającego w formie stowarzyszenia, niezależnie od zapisów dotyczących działalności gospodarczej w statucie klubu.
Sytuację zmieniła nowelizacja Prawa o stowarzyszeniach sprzed dwóch lat, na skutek której zmianie uległa również treść omawianego wyżej przepisu art. 12 ustawy:
Obecnie wniosek o wpis stowarzyszenia składany jest przez zarząd. Co więcej, ustawa wprowadza obowiązek podpisania wniosku przez wszystkich członków zarządu. Zmianie nie uległ jednakże przepis rozporządzenia, na mocy którego - w przypadku UKS-ów oraz stowarzyszeń, których statutu nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej – wniosek o wpis w dalszym ciągu jest składany przez komitet założycielski. Trudno powiedzieć, czy jest to świadome działanie ustawodawca, czy też nie dostrzeżono zasadności zmiany również przepisu rozporządzenia i dopasowania ich do norm Prawa o stowarzyszeniach.
Poruszany problem ma wymiar praktyczny. W przypadku klubów – stowarzyszeń, których statut przewiduje prowadzenie działalności gospodarczej sprawa jest jasna – to zarząd składa wniosek o wpis klubu do KRS. Wątpliwości rodzą się jednakże przy UKS-ach oraz klubach – stowarzyszeniach bez statutowej działalności gospodarczej. Treść art. 4 ust. 2 ustawy o sporcie wskazuje w teorii, że zastosowanie powinny znaleźć przepisy rozporządzenia. Z naszej obserwacji wynika jednak, że wnioski składane do starosty przez zarząd również są uwzględniane, choć zdarzają się przypadki odmowy wszczęcia postępowania celem wpisu klubu do ewidencji z uwagi na złożenie wniosku przez nieuprawniony podmiot, tj. zarząd zamiast komitetu założycielskiego.
W związku z powyższym, dla zabezpieczenia interesów powstających klubów i uniknięcia ryzyka zakwestionowania wniosku przez starostę sugerujemy, by na zebraniach założycielskich powstających klubów podjąć uchwały zarówno o powołaniu zarówno zarządu jak komitetu założycielskiego klubu, w których składy wchodzą dokładnie te same osoby. W naszej ocenie rozwiązanie to zminimalizuje ryzyko opóźnienia rejestracji klubu z uwagi na złożenie wniosków przez nieuprawnione osoby.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.