24.07.2014
W ostatnim czasie często poruszaną kwestią jest prawo sportowców do prywatności. Dzisiaj chciałbym omówić to zagadnienie na podstawie niedawno wydanego orzeczenia w sądzie Audiencia National w Hiszpanii.
Pierwszym skojarzeniem z ograniczeniami prywatności zawodników ze względu na politykę antydopingową jest system ADAMS (Anti-Doping Administration amp; Management System), czyli elektroniczną bazę danych zawierającą informacje o miejscach pobytu zawodników. W praktyce oznacza to, że sportowcy muszą na bieżąco udostępniać informacje organizacjom antydopingowym o każdej zmianie swego pobytu. Ma to umożliwić szybką i niezapowiedzianą kontrolę upoważnionych pracowników Światowej Agencji Antydopingowej.
W Hiszpanii w 2013 roku dodatkowo wprowadzono wewnętrzne przepisy, nakładające na niektórych zawodników obowiązki polegające na stałej dostępności w celu przeprowadzenia testów antydopingowych. Testy te mogły się zatem odbyć zarówno w trakcie wykonywania czynności związanych z działalnością sportową, jak i obszarze prywatnym, zarówno dzień jak i w nocy.
W odpowiedzi Hiszpańskie Stowarzyszenie Zawodowych Kolarzy zaskarżyło te postanowienia do sądu – Audiencia National w Madrycie. Wskazali oni między innymi, że normy te naruszają ich podstawowe prawa do prywatności. 24 czerwca hiszpański sąd ustosunkował się do zarzutów środowiska sportowego wydając orzeczenie, w którym odrzucił większość postulatów Stowarzyszenia, wskazując na konieczność przeprowadzania niezapowiedzianych testów antydopingowych w różnych porach dnia. Zakwestionował on jednakże zapis, na podstawie którego zawodnicy zostali zobowiązani do informowania organów antydopingowych o „wszystkich miejscach”, w których zamierzają przebywać w najbliższym czasie. Sąd wskazał, że ze względu na ochronę prawa do prywatności do zawodników, powinni oni informować o miejscach, gdzie jedynie „zwykle przebywają”. Subtelna różnica, która jednak zapewnić ma sportowcom chociaż namiastkę prywatności. Sprawa nie została jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta. Może bowiem jeszcze trafić do hiszpańskiego Sądu Najwyższego.
Warto obserwować dalszy przebieg sporu. Niewykluczone bowiem, ze jego rezultat może mieć wpływ na politykę antydopingową nie tylko w Hiszpanii, lecz w całym środowisku sportowym. W kolejnym tekście będę chciał porównać polski system „antybaza” z przepisami powszechnie obowiązującymi w zakresie ochrony prywatności sportowców.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.