30.06.2020
Już tylko na podpis Minister Sportu oczekuje projekt rozporządzenia, umożliwiającego wybranym podmiotom ze świata sportu ubieganie się o wsparcie finansowe w zakresie realizacji zadań z obszaru kultury fizycznej, a także wynikających z realizacji zadań związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii[1].
O umocowaniu ustawowym i głównych założeniach komentowanego dziś aktu prawnego mogą Państwo przeczytać w blogu Tarcza 2.0: dodatkowe wsparcie finansowe dla polskich związków sportowych. Niniejszy wpis poświęcę zaś na wskazanie jego co istotniejszych elementów.
W § 3 Rozporządzenia, projektodawca scharakteryzował dwa rodzaje wydatków objętych wsparciem. Kształtują się one następująco:
Mechanizm uzyskiwania pomocy jest analogiczny w stosunku do obu grup wydatków oraz nie odbiega od dotychczasowej praktyki stosowanej przez Ministerstwo. W celu dofinansowania lub sfinansowania określonych zadań, Minister ogłasza stosowny program, który musi zawierać co najmniej poniższe informacje:
Ogłoszenia o programach będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Sportu. Wymogi formalne dla stosownych wniosków o dofinansowanie zostały określone w § 6 i § 9 Rozporządzenia.
Wnioski zaakceptowane przez Ministra, będą stanowiły podstawę do zawarcia umowy o dofinansowanie lub finansowanie pomiędzy wnioskodawcą, a Ministrem. Jej obligatoryjne zapisy uwzględnione zostały w § 10 Rozporządzenia. Jako istotne można wskazać m.in.:
Jednocześnie warto pamiętać, iż w sytuacji wykorzystania wsparcia finansowego niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania go nienależnie lub w nadmiernej wysokości, wnioskodawca musi liczyć się z wszelkimi konsekwencjami przewidzianymi w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
Tak jak już wspominałem w poprzednich wpisach, warto śledzić losy omawianego rozporządzenia i programów, które będą uruchamiane na jego podstawie. W tych nietypowych okolicznościach każde źródło dodatkowych środków może okazać się cenne pod kątem zwiększenia bezpieczeństwa i aktywności sportowców.
[1] https://legislacja.gov.pl/projekt/12334400/katalog/12691341#12691341, dostęp: 30.06.2020 r.
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.