12.11.2015
W dniu 6 listopada 2015 r. w Biuletynie Informacji Publicznej MSiT pojawił się projekt rozporządzenia, które ma określać warunki uzyskiwania dofinansowań na realizację zadań z kilku wyszczególnionych obszarów z zakresu sportu. Warto przyjrzeć się najważniejszych kierunkom proponowanych rozwiązań.
Przedmiotowe rozporządzenie, wydane na podstawie art. 86 ust. 6 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, dotyczy szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań inwestycyjnych, zadań z zakresu rozwijania sportu oraz zadań określonych w przepisach o zdrowiu publicznym w zakresie aktywności fizycznej, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Potrzeba wydania przedmiotowego rozporządzenia wynika ze zmiany z dniem 1 stycznia 2016 r. przepisu art. 86 ust. 6 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 z późn. zm.), który zawiera upoważnienie ustawowe do wydania przedmiotowego rozporządzenia.
W głównej mierze treść nowego aktu odpowiada dotychczas obowiązującemu rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 10 października 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań inwestycji oraz zadań z zakresu rozwijania sportu, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
W pierwszej kolejności zostały uregulowane kwestie związane z działaniami inwestycyjnymi. W tym celu minister ogłasza program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, program rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej, inne programy inwestycyjne. Ogólna zasada stanowi, że dofinansowanie tego typu zadań może wynieść do 50% wydatków. Jednak analizowany akt prawny przewiduje pewne odstępstwa od tej reguły. Dla przykładu można wskazać, że budowa pełnowymiarowej sali gimnastycznej w gminie, która nie posiada na swoim terenie tego typu obiektu lub dotycząca szkoły mistrzostwa sportowego w zakresie obiektów sportowych niezbędnych dla prowadzonego szkolenia sportowego może uzyskać dofinansowanie w wysokości do 70 % wydatków. Natomiast dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego może wynieść nawet 99% wydatków kwalifikowanych, dla którego wnioskodawcą jest Centralny Ośrodek Sportu lub Instytut Sportu.
W celu dofinansowania realizacji zadań z zakresu rozwijania sportu i aktywności fizycznej minister ogłasza programy, które dotyczą następujących obszarów:
1) wspieranie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania sportu i aktywności fizycznej dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych;
2) wspieranie szkolenia sportowego i współzawodnictwa dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych;
3) prowadzenie działalności wspierającej i kontrolnej w zakresie sportu i aktywności fizycznej dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych;
4) zadania określone w przepisach o zdrowiu publicznym w zakresie aktywności fizycznej.
Wnioskodawca realizujący zadanie z zakresu rozwijania sportu i aktywności fizycznej może przeznaczyć na koszty pośrednie nie więcej niż 10% równowartości kwoty kosztów bezpośrednich związanych z realizacją zadania z zakresu rozwijania sportu i aktywności fizycznej, w tym wynagrodzeń osób obsługujących to zadanie.
Wprowadzenie nowego obszaru dofinansowań tj. aktywności fizycznej dzieci i młodzieży wiąże się ze znacznym wzrostem liczby osób z nadwagą i otyłością, a także ze zwiększoną zapadalności na choroby cywilizacyjne. Możliwość wsparcia tej sfery ma na celu przeciwdziałanie tym niepokojącym zjawiskom.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.