15.10.2015
W dniu dzisiejszym chciałbym przybliżyć Państwu temat, z którym ostatnio zetknąłem się w dwóch sprawach prowadzonych przez dwie niezależne organizacje sportowe. Mianowicie chodzi o możliwość przekazania prawa do orzekania w sprawach dyscyplinarnych dotyczących naruszeń przepisów antydopingowych.
Powyższą kwestię sygnalizowaliśmy pod koniec ubiegłego roku na łamach niniejszego portalu, a mecenas Tomasz Dauerman za pośrednictwem portalu lobbingdlasportu.pl poinformował wszystkie polskie związki sportowe o obowiązkach jakie na nich spoczywają by móc w sposób prawidłowy i zgodny z przepisami prawa powszechnie obowiązującymi i wewnętrznymi organizacji sportowej przekazać powyższe uprawnienie na rzecz nowo utworzonego panelu dyscyplinarnego przy Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Jednakże jak wynika z dotychczasowej praktyki tego rodzaju zagadnienie nadal wzbudza szereg problemów.
Po pierwsze podkreślić należy, iż przekazanie tego rodzaju kompetencji przez organizację sportową jest prawnie dopuszczalne i zależy wyłącznie od podjęcia decyzji (uchwały) przez uprawniony do tego organ. W zależności od postanowień statutu będzie to albo Walne Zgromadzenie Członków (Delegatów) albo Zarząd.
Po drugie podjęcie przez organizację sportową uchwały w sprawie przekazania kompetencji na rzecz panelu dyscyplinarnego KdZDwS wiąże się z koniecznością odpowiedniej zmiany i dostosowania postanowień Statutu oraz Regulaminu Dyscyplinarnego do podjętej decyzji.
Zmiany Statutu oraz Regulaminu Dyscyplinarnego powinny przede wszystkim dotyczyć prawidłowego określenia właściwości organów dyscyplinarnych orzekających w sprawach „antydopingowych”. W praktyce jeśli organizacja sportowa chce przekazać tą kompetencję na rzecz zewnętrznego panelu to musi pamiętać o odpowiednim zastrzeżeniu w treści Statutu oraz Regulaminu Dyscyplinarnego. Przykładowo poprzez wprowadzenie zapisu: „ ... za wyjątkiem spraw dotyczących naruszenia przepisów antydopingowych, w których właściwym organem do rozpoznania sprawy jest ....”
Następnie w zależności jak organizacja sportowa określi właściwość organu I instancji należy odpowiednio dopasować procedurę odwoławczą. Prawidłowe określenie organu II instancji, terminu na wniesienie odwołania oraz sposobu jego wniesienia jest bardzo istotne z punktu widzenia zagwarantowania zawodnikom prawa do obrony. Tym samym sugeruje by z treści przepisów (wewnętrznych związkowych – Statut, Regulamin Dyscyplinarny oraz antydopingowych – Polskie Przepisy Antydopingowe, Światowy Kodeks Antydopingowy, przepisy antydopingowe międzynarodowej federacji sportowej) jasno i precyzyjnie wynikało: gdzie, w jakim terminie i za pośrednictwem kogo zawodnik może odwołać się od antydopingowej decyzji dyscyplinarnej.
Kolejnym ważnym aspektem związanym z przekazaniem w/w uprawnienia jest ewentualna możliwość zagwarantowania sobie przez organizację sportową czynnego uczestnictwa w postępowaniu dyscyplinarnym by móc sprawować nadzór nad przebiegiem toczącego się postępowania prowadzonego przez podmiot trzeci.
Mając na uwadze powyższe ponownie przypominamy by podejmując decyzję o przekazaniu określonych uprawnień dyscyplinarnych na rzecz podmiotu trzeciego organizacja sportowa przeprowadziła ten proces w sposób prawidłowy i zgodny z regulacjami wewnętrznymi, który umożliwi przeprowadzenie postępowania dyscyplinarnego nie tylko zgodnie z przepisami ale i z poszanowaniem fundamentalnej zasady prawa do obrony.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.