20.01.2014
Ostatnio wiele mówi się o zmianach ustawy o sporcie. Obecnie na etapie konsultacji jest rządowy projekt ustawy, a całkiem niedawno swój projekt złożyli posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przy okazji tych propozycji warto zasygnalizować, co jeszcze zmienić, ale w zakresie ustawy prawo o stowarzyszeniach.
Mianowicie w mojej ocenie obecnie brakuje procedury przekształcenia stowarzyszenia bezpośrednio w spółkę prawa handlowego. Podam praktyczny przykład: zgodnie z ustawą o sporcie w lidze zawodowej w grach zespołowych mogą brać udział wyłącznie kluby sportowe działające w formie spółki akcyjnej. To powoduje kilka praktycznych problemów dla stowarzyszeń, które chciałyby się bezpośrednio przekształcić w spółkę akcyjną. Takiej procedury prawo nie przewiduje, więc wiąże się to z koniecznością utworzenia odrębnej spółki akcyjnej i wejścia stowarzyszenia jako akcjonariusza do tak utworzonego podmiotu. Jednakże, wówczas stowarzyszenie nadal funkcjonuje, a często intencją takiego przekształcenia, jest to by stowarzyszenie, przestało działać, a istniała jedynie utworzona spółka akcyjna. To natomiast wiąże się z długotrwałą procedurą likwidacyjną stowarzyszenia.
Ponadto nie mamy sprecyzowanych i dookreślonych przepisów w sprawie łączenia i podziału stowarzyszeń. Takie przepisy wprowadzono np w stosunku do spółdzielni czy spółek kapitałowych. Jednakże z samego milczenia ustawodawcy nie można automatycznie wnioskować, że takie czynności nie są dopuszczalne. W mojej ocenie dopuszczalność taka wynikać może z istoty wolności zrzeszania się, która to może być ograniczona tylko w sytuacjach wyraźnie określonych przez ustawy.
Jako podstawę możliwości połączenia stowarzyszeń można wskazać uchwałę z dnia 20 września 2005 r. (sygn. akt: III SZP 1/05), gdzie Sąd Najwyższy uznał za prawnie dopuszczalne połączenie dwóch związków zawodowych, które polegało na tym, że związek przejmujący przejął prawa i obowiązki związku przejmowanego, po przeprowadzeniu procedury likwidacyjnej prowadzącej do rozwiązania i wykreślenia z rejestru związku przejmowanego. De facto mielibyśmy wówczas do czynienia z rozwiązaniem stowarzyszenia przejmowanego, którego skutkiem prawnym jest obowiązek wykreślenia z KRS. Sąd rejestrowy natomiast bada, czy zachowany został określony w statucie sposób rozwiązania stowarzyszenia i czy prawidłowo przeprowadzono proces likwidacji majątku stowarzyszania, to znaczy czy likwidacja nastąpiła z zachowaniem interesów prawnych, w tym majątkowych osób trzecich.
Wydaje się również możliwe łączenie stowarzyszeń poprzez utworzenie nowego stowarzyszenia. W takim jednak wypadku konieczne jest założenie nowego stowarzyszenia i przeprowadzenie likwidacji stowarzyszeń już istniejących. Podział stowarzyszeń natomiast może nastąpić przez rozwiązanie i likwidację istniejącego stowarzyszenia i założenia przez zrzeszonych członków nowych stowarzyszeń. Jednakże obecnie brak jest przepisów, które jasno i precyzyjnie by określały jak krok po kroku dane przekształcenia prawidłowo wykonać.
Proszę zwrócić uwagę, że w każdym przypadków konieczne jest przeprowadzenie procedury likwidacyjnej, która to procedura polega na całkowitym zakończeniu działalności, zadysponowaniu mieniem oraz wykreśleniu z KRS po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Nie można zapomnieć również o licznych obowiązkach nałożonych na likwidatora, jak chociażby zawiadomienia sądu o wszczęciu likwidacji, podaniu do publicznej wiadomości informacji o wszczęciu postępowania likwidacyjnego (jeżeli stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą również należy ogłosić jego likwidację w MSiG) czy przeprowadzeniu wszystkich czynności przewidzianych w prawie o rachunkowości np: otwarciu ksiąg rachunkowych, inwentaryzacji, wyceny aktywów i pasywów czy sporządzeniu sprawozdania finansowego. Ponadto należy ustalić listę wierzytelności i dłużników, a po jej sporządzeniu przystąpić do zbycia majątku i egzekwowania długów.
Na tle wskazanej procedury pojawiają się również wątpliwości praktyczne jak np brak możliwości prowadzenia działalności określonej w statucie przez stowarzyszenie w trakcie likwidacji, a więc dla klubu sportowego, który nie może z góry oszacować jak długo będzie przebiegać likwidacja konieczne jest zwrócenie uwagi na to, że problematyczne wydaje się np podpisanie umów na nowy sezon z zawodnikami, gdy procedura likwidacyjna się przeciągnie, itp. Stąd też warto zastanowić się nad wprowadzeniem stosownej procedury do prawa o stowarzyszeniach regulującej możliwości przekształceń stowarzyszeń tak jak to ma miejsce w przepisach dotyczących spółdzielni i spółek prawa handlowego. Warto to zmienić, dlatego zapraszam Państwa do wskazania, co jeszcze Państwa zdaniem powinno ulec zmianie w regulacjach dotyczących stowarzyszeń. W tym celu odsyłam do portalu Lobbing dla Sportu, gdzie wszelkie Państwa propozycje mogą zostać poddane pod głosowanie, a następnie przekute przez mecenasa Tomasza Dauermana, który działa jako lobbysta na rzecz środowisk sportowych, w mądre propozycje zmian przepisów prawa powszechnie obowiązującego.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.