14.02.2022
W dniu 25 stycznia 2022 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków na realizację Programu „Sport Dla Wszystkich” w 2022 roku. Tegoroczna edycja jest rekordowa pod względem wysokości budżetu na realizację Programu i wynosi 60,5 miliona złotych. W stosunku do poprzedniej edycji w budżecie będzie zatem o ponad 36 milionów złotych więcej środków. Szczegółowe informacje o Programie, sposobie wypełniania wniosku oraz najczęściej zadawane pytania dostępne są na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki[1].
Założenia i cele Programu
Program powstał w ramach działań podejmowanych w celu upowszechniania sportu w społeczeństwie poprzez wspieranie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania sportu różnych grup społecznych i środowiskowych w 2022 roku. Ministerstwo Sportu i Turystyki zauważyło, że ponad połowa Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej w czasie wolnym. Ponadto, w Polsce stale spada również liczba osób regularnie podejmujących aktywność fizyczną, co plasuje nas w ostatniej szóstce w Unii Europejskiej. Realizacja Programu w swoim założeniu ma nie tylko przyczynić się do powstrzymania tych negatywnych tendencji, ale i w długofalowej perspektywie pomóc w procesie budowy zdrowego i aktywnego społeczeństwa.
Według wytycznych Ministerstwa Sportu i Turystyki podstawowymi celami Programu są w szczególności:
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Zgodnie ze szczegółowymi regulacjami Programu opracowanymi przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, o dofinansowanie mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, realizujące w ramach swej podstawowej działalności statutowej zadania w zakresie upowszechniania sportu i kultury fizycznej, tj. stowarzyszenia, związki stowarzyszeń czy fundacje. Największe szanse na uzyskanie wsparcia będą miały podmioty o zasięgu ogólnopolskim, posiadające odpowiednie struktury organizacyjne.
Realizacja jakich zadań będzie objęta dofinansowaniem?
Według ogólnie nakreślonego planu przez Ministerstw Sportu i Turystyki na dofinansowanie będą mogły liczyć inicjatywy zmierzające do upowszechniania sportu w różnych grupach społecznych i środowiskowych. Uszczegóławiając rodzaje zadań, Ministerstwo wskazuje:
Zakres realizacji zadań objętych dofinansowaniem został więc określony bardzo szeroko. Co istotne, nie ogranicza się on jedynie do dofinansowania imprez czy zajęć sportowych. Obejmuje ponadto także inne wydarzenia okolicznościowe, takie jak konferencje czy publikacje specjalistyczne. Intencją Ministerstwa Sportu i Turystyki jest zatem wykorzystanie wszelkich możliwych narzędzi mogących przysłużyć się promocji sportu i aktywności fizycznej. Przy realizacji zadań nie jest również istotny wymiar terytorialny. Ich odzwierciedlenie równie dobrze może nastąpić na poziomie ogólnopolskim, regionalnym czy lokalnym.
Warunki uzyskania dofinansowania
Podstawowym warunkiem jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami w wersji elektronicznej, za pośrednictwem systemu Ministerstwa Sportu i Turystyki AMODIT (dostępny pod adresem https://wnioski.msit.gov.pl) do dnia 1 marca 2022 roku.
Rozstrzygnięcie naboru wniosków będzie mieć miejsce najpóźniej do 29 kwietnia 2022 roku, po dokonaniu ich oceny formalnej i merytorycznej, a następnie wydaniu decyzji przez Ministra Sportu i Turystyki. Szczegółowe warunki dofinansowania i rozliczania zadania zostaną uregulowane w umowach zawartych pomiędzy Ministrem Sportu i Turystyki, a wyłonionymi wnioskodawcami. Zadanie, o którego dofinansowanie ubiega się wnioskodawca musi zostać zrealizowane w terminie do 31 grudnia 2022 roku.
Ponadto, zadanie, o którego dofinansowanie ubiega się wnioskodawca nie może mieć charakteru komercyjnego i nie może zmierzać do osiągnięcia dochodu. Samo zadanie musi być realizowane na terenie Polski. Wnioskodawca musi też przewidzieć w ramach realizacji zadania udział środków własnych lub środków pochodzących z innych źródeł w wysokości nie mniejszej niż 5% całości kosztów zadania.
Poziom aktywności fizycznej społeczeństwa polskiego według danych przedstawionych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki budzi uzasadnione obawy o przyszłą kondycję zdrowotną Polaków. Obawy te wzmaga jedynie w dalszym ciągu towarzyszący stan pandemii Covid-19, który poza oczywistymi zagrożeniami dla zdrowia i życia, stanowi również ograniczenie dla podejmowania wielu form aktywności fizycznej. Pozostaje mieć nadzieję, że realizacja Programu „Sport Dla Wszystkich” i innych podobnych przedsięwzięć pozwoli powstrzymać negatywne tendencje w zakresie kultury fizycznej, a w dłuższej perspektywie przyczyni się do kształtowania zdrowego i aktywnego stylu życia na każdym jego etapie i we wszystkich grupach społecznych.
[1] https://www.gov.pl/web/sport/konkurs-na-dofinansowanie-w-2022-roku-zadan-z-zakresu-programu-sport-dla-wszystkich (dostęp z dnia 09.01.2022 r.)
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
27.10.2021
12.05.2021
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.