11.02.2015
Gdy mówimy o postępowaniu antydopingowym większość z Państwa wyobraża sobie odpowiedzialność za naruszenie przepisów konkretnego zawodnika. Zapomina się przy tym o obowiązkach personelu pomocniczego. W dzisiejszym blogu chciałbym Państwu przybliżyć tę kwestię tym bardziej, iż wraz z nowelizacją przepisów mamy w tym zakresie kilka istotnych zmian.
Zacznijmy od definicji umieszczonej w Modelowych Regułach Antydopingowych. Za personel pomocniczy zawodnika uznaje się: każdego trenera, fizjoterapeutę, menadżera, agenta, pracownika zespołu, działacza, członka personelu medycznego lub paramedycznego, rodzic lub dowolna inna osoba pracująca z, lecząca lub pomagająca sportowcowi uczestniczącemu lub przygotowującemu się do zawodów sportowych.
Jak wynika z powyższego, zakres podmiotowy personelu pomocniczego jest bardzo szeroki. Przyjrzyjmy się, zatem zakresowi obowiązków w/w osób. W poprzednio obowiązujących przepisach Modelowych Reguła Antydopingowych personel pomocniczy miał obowiązek:
Katalog bardzo ograniczony, dlatego też w znowelizowanych przepisach Światowego Kodeksu Antydopingowego doszło do poszerzenia zakresu obowiązków o:
Na koniec zostawiłem bardzo ważna zmianę dotyczącą wprowadzenia do przepisów nowego naruszenia umieszczonego w art. 2.10 w postaci zabronionej współpracy zawodników z personelem pomocniczym. Mianowicie zgodnie z przepisem zakazana jest współpraca zawodnika i innych osób z trenerami, lekarzami lub innymi osobami z personelu pomocniczego, na których nałożono karę wykluczenia z powodu naruszenia przepisów antydopingowych lub którzy zostali skazani w postępowaniu karnym lub dyscyplinarnym w związku z dopingiem. Jako przykłady zabronionej współpracuje wskazuje się: uzyskiwanie porad na temat treningu, strategii, techniki odżywania lub lekarskich; poddawania się terapii, leczeniu lub uzyskiwaniu recept; dostarczaniu dowolnych produktów produkowanych przez organizm człowieka do analizy lub pozwalanie osobie pomagającej zawodnikowi na występowanie w roli przedstawiciela.
Jak więc widać z powyższego postępowanie antydopingowe to nie tylko obowiązki zawodników ale również szeregu osób stanowiących sztab szkoleniowy czy pomocniczy zawodnika. Tym samym istotne jest by każda z tych osób miała pełną wiedzę dotyczącą w/w przepisów i stosowała je w sposób prawidłowy tak by uniknąć surowych konsekwencji.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.