06.02.2017
W ostatnich dniach pojawiło się sporo informacji o stypendiach sportowych w kontekście interpretacji, że bez względu na rodzaj źródła ich pochodzenia należy je w pełni „oskładkować”. Przy tej okazji chciałem się podzielić inną kwestią interpretacyjną, jaka się pojawiła na tle stosowania art. 31 ustawy o sporcie.
Dla przypomnienia – jednostki samorządu terytorialnego ( gminy, powiaty, województwa ) mogą w drodze uchwał ich jednostek stanowiących – ustanawiać i finansować okresowe stypendia sportowe oraz nagrody i wyróżnienia ( wszystkie trzy wymienione rodzaje świadczeń dla zawodników, dwa pierwsze dla trenerów ).
No i pojawiły się wątpliwości interpretacyjne, bowiem dla zawodników świadczenia takie mogą być przyznane za osiągnięte wyniki sportowe ( jest to zatem pojęcie szerokie i niedookreślone ), natomiast trenerzy stypendia lub nagrody mogą otrzymać wówczas, kiedy trenowani przez nich zawodnicy uzyskają wysokie wyniki sportowe. W piśmiennictwie przeważa pogląd, że „wysokie wyniki sportowe” to będą takie, które są „jedne z wyższych”, „medalowe”, czy „bezpośrednio na podium”. Jak się to zatem skonfrontuje w taki sposób, że „wysoki wynik sportowy” to nie „najwyższy wynik sportowy” – pojawia się problem. Dlatego też jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się być konieczność bardziej szczegółowego doprecyzowania tego zwrotu w uchwale organu stanowiącego jst.
Ale to nie jedyny problem interpretacyjny. Jak czytamy dalej przepis – przy stypendiach i nagrodach dla trenerów te wysokie wyniki sportowe winny być osiągnięte w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym lub w krajowym współzawodnictwie sportowym. Jest to zatem obligatoryjne drugie kryterium, które należy interpretować w ten sposób, że wyniki te muszą zostać osiągnięte w trakcie współzawodnictwa sportowego organizowanego pod auspicjami podmiotów mających wyłączne prawo do organizowania współzawodnictwa sportowego w danej dyscyplinie.
Jak z powyższego wynika, pojawiające się wątpliwości interpretacyjne prowadzić mogą do podnoszenia istotnego naruszania prawa przy tworzeniu aktów prawa miejscowego, a w konsekwencji do zaskarżania podejmowanych uchwał do sądów administracyjnych.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.