14.12.2021
W dniu 9 grudnia 2021 roku Minister Sportu i Turystyki ogłosił nabór wniosków na realizację Programu „Sport Akademicki” w 2022 roku. Źródłem finansowania Programu są środki pochodzące z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którego dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Na realizację projektu w 2022 roku przeznaczono 10 milionów złotych. Wnioski można składać do 10 stycznia 2022 roku. Szczegółowe informacje o Programie i zasadach ubiegania się o dofinansowanie można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki[1].
Podstawa prawna
Umocowanie prawne do tworzenia i realizacji tego rodzaju projektów znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 12 sierpnia 2019 roku w sprawie przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1638). Zgodnie z § 8 tego Rozporządzenia: W celu dofinansowania realizacji zadań z zakresu rozwijania sportu i aktywności fizycznej ze środków Funduszu minister ogłasza programy z zakresu rozwijania sportu i aktywności fizycznej.
Główne założenia i cele Programu
Program powstał w ramach działań podejmowanych na rzecz rozwoju sportu poprzez wsparcie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania sportu dzieci i młodzieży w 2022 roku. „Sport Akademicki” w założeniach Ministerstwa Sportu i Turystyki stanowi odpowiedź na tendencję spadkową aktywności fizycznej polskiej populacji, szczególnie dzieci i młodzieży. Nadrzędną ideą Programu jest stworzenie gruntu pod osiągnięcie strategicznego celu – zdrowego i aktywnego społeczeństwa.
Podstawowymi celami, do których osiągnięcia ma przyczynić się Program, są:
Kto, w jakiej wysokości i na jaki cel może ubiegać się o dofinansowanie z Programu „Sport Akademicki”?
Zgodnie ze szczegółowymi regulacjami Programu opracowanymi przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, o dofinansowanie mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, realizujące w ramach swej podstawowej działalności statutowej zadania w zakresie upowszechniania sportu i kultury fizycznej w środowisku akademickim, tj. związki stowarzyszeń, stowarzyszenia czy fundacje. Największe szanse na uzyskanie wsparcia będą miały podmioty o zasięgu ogólnopolskim, posiadające odpowiednie struktury organizacyjne.
Budżet Programu na rok 2022 wynosi 10 milionów złotych. Ministerstwo Sportu i Turystyki zastrzegło jednak, że ostateczna wysokość przeznaczonych środków może ulec zmianie w zależności od przychodów Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Ministerstwo nie określiło natomiast górnej granicy sumy o jaką można się ubiegać w ramach dofinansowania, ograniczając się w tym zakresie do zastrzeżenia, że wysokość udzielonej dotacji nie może przekraczać środków przeznaczonych na realizację Programu.
Zakres realizowanych zadań musi wpisywać się w szeroko pojęte wspieranie różnych form aktywizacji sportowej środowisk akademickich, których celem jest upowszechnianie sportu i kultury fizycznej oraz zdrowego i aktywnego stylu życia wśród młodzieży akademickiej. Przeznaczenie wsparcia powinno również uwzględniać możliwie szeroki wachlarz zainteresowań młodzieży oraz potrzebę kształtowania zwyczaju aktywności fizycznej na każdym etapie życia. Priorytetowo przez Ministerstwo będą traktowane zadania zmierzające do:
Warunki otrzymania wsparcia
Zadanie, o którego dofinansowanie ubiega się wnioskodawca musi zostać zrealizowane w terminie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Ministerstwo wymaga również, aby wnioskodawca posiadał już doświadczenie w realizacji zadań o podobnym charakterze. Szczegółowe warunki dofinansowania i rozliczania zadania zostaną uregulowane w umowach zawartych pomiędzy Ministrem Sportu i Turystyki, a wyłonionymi wnioskodawcami.
Samo zadanie nie może mieć charakteru komercyjnego i nie może zmierzać do osiągnięcia dochodu. Wnioskodawca musi natomiast przewidzieć w ramach realizacji zadania udział środków własnych lub środków pochodzących z innych źródeł w wysokości nie mniejszej niż 5% całości kosztów zadania.
Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w wersji elektronicznej, za pośrednictwem systemu Ministerstwa Sportu i Turystyki AMODIT (dostępny pod adresem https://wnioski.msit.gov.pl) do dnia 10 stycznia 2022 roku. Rozstrzygnięcie naboru wniosków będzie mieć miejsce najpóźniej do 4 lutego 2022 roku, po dokonaniu ich oceny formalnej i merytorycznej, a następnie wydaniu decyzji przez Ministra Sportu i Turystyki.
Dbałość o stan zdrowia i odpowiedni poziom aktywności fizycznej polskiego społeczeństwa jest bardzo ważnym zadaniem realizowanym przez rządzących, których realizacja nie posiada górnej granicy wysiłków czy starań. Dlatego pozostaje mieć nadzieję, że Program „Sport Akademicki” jak również inne podobne inicjatywy będą znacząco wpływały na budowę zdrowego i aktywnego społeczeństwa.
[1] https://www.gov.pl/web/sport/rozpoczynamy-nabor-wnioskow-na-realizacje-w-2022-roku-programu-sport-akademicki (dostęp z dnia 13 grudnia 2021 roku).
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.