06.11.2012
Wspaniały występ Jerzego Janowicza w Turnieju ATP Masters Series w Paryżu sprawił, że o młodym polskim tenisiście mówimy wszyscy. I nic dziwnego, w końcu to największy dla polskiego męskiego tenisa sukces od czasów występów Wojciecha Fibaka. Ale jak się dowiadujemy sukces nie przyszedł łatwo. Nie wystarczy bowiem sam talent. Potrzeba pieniędzy. Ich brak zapewne blokuje rozwój kariery wielu sportowcom. Zanim przyjdzie sława, a za nią sponsorzy, najpierw… proza życia. Ale czy faktycznie jest aż tak źle? w końcu Ustawa o sporcie daje możliwości przyznawania stypendiów i fundowania nagród wybitnym sportowcom. Zgodnie z dyspozycją art. 32 ust. 1 tejże Ustawy „Minister właściwy do spraw kultury fizycznej może przyznać członkowi kadry narodowej okresowe stypendium sportowe za osiągnięte wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym. Stypendium może otrzymać członek kadry narodowej, który zobowiąże się w formie pisemnej do realizacji programu przygotowań do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych albo programu przygotowań do mistrzostw świata lub mistrzostw Europy, opracowanego przez właściwy polski związek sportowy, oraz do udziału w tych zawodach”. Oprócz stypendiów, „Minister właściwy do spraw kultury fizycznej może przyznawać ze środków budżetu państwa, z części, której jest dysponentem, nagrody pieniężne i wyróżnienia dla osób fizycznych za wybitne osiągnięcia sportowe” (art. 34 ust. 1). Nagroda taka może zostać przyznana zarówno z własnej inicjatywy Ministra, jak i na wniosek polskiego związku sportowego. Podstawę ustalenia wysokości nagrody pieniężnej stanowi kwota 2300 zł, przy czym wysokość nagrody nie może przekroczyć 14-krotności tej kwoty (art. 34 ust. 3). Z kolei na podstawie art. 31 okresowe stypendia sportowe mogą być też ustanawiane i finansowane przez jednostki samorządu terytorialnego. Jednostki te mogą również ustanawiać nagrody i wyróżnienia dla osób fizycznych za wybitne osiągniecia sportowe. Prawo do ustanawiania i finansowania stypendiów mają wreszcie kluby sportowe (art. 5 Ustawy). Jak zatem widać, możliwości (te zapisane w ustawie) są. Pozostaje kwestia ich wyegzekwowania.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.