11.06.2021
Sebrska zawodniczka Sanja Djurdjevic została zawieszona na okres dwóch kolejnych meczów po tym, jak podczas meczu z drużyną Tajlandek wykonała obraźliwy gest, który został poczytany przez przeciwniczki jako rasistowski.
Zawodniczka została nagrana przez kamerę transmisyjną w momencie, w którym udając zawodniczkę przeciwną zwęziła swoje oczy przy użyciu dłoni. Zachowanie to wywołało falę oburzenia wśród kibiców zarówno drużyny przeciwnej jak i innych uczestniczących w meczu osób. Gest ten obiegł cały świat na Instagramie i w innych mediach społecznościowych, wywołując poruszenie wśród osób pochodzenia azjatyckiego.
Jak wiadomo, wszystkie organizacje sportowe popierają wszelkie inicjatywy anty – dyskryminacyjne, promując sport bez uprzedzeń ze względu na płeć, rasę, religię, wiek, pochodzenie etniczne, przynależność narodową, poglądy polityczne i inne.
Odpowiadając na pytanie, czy takie zachowanie może stanowić naruszenie przepisów FIVB, należy przede wszystkim spojrzeć na wewnętrzne regulacje FIVB w tym zakresie.
Zgodnie z działem 3 Regulaminu Sportowego FIVB (FIVB Sport Regulations) zatytułowanym “Dignity” (z ang. Godność):
3.1.2. FIVB Sport Regulations
3.1.2 There shall be no discrimination between athletes, coaches, referees, members of delegations or other accredited people (hereinafter in these Regulations the "Participants") in volleyball or beach volleyball competitions organized or recognized by the FIVB, its Confederation and National Federations (hereinafter in these Regulations the "Competitions") on the basis of race, gender, ethnic origin, religion, philosophical or political opinion, marital status or other grounds.
Ponadto zgodnie z ust. 21.2 Regulaminu Współzawodnictwa FIVB (FIVB Volleyball Rules) zatytułowanego: Misconduct leading to sanctions (z ang. Zachowania naruszające postanowienia Regulaminu, które skutkują sankcjami):
21.2 Misconduct leading to sanctions
Incorrect conduct by a team member towards officials, opponents, team-mates or spectators is classified in three categories according to the seriousness of the offence.
21.2.1 Rude conduct: action contrary to good manners or moral principles.
21.2.2 Offensive conduct: defamatory or insulting words or gestures or any action expressing contempt.
21.2.3 Aggression: actual physical attack or aggressive or threatening behaviour.
Zgodnie z osądem sędziego i w zależności od wagi przewinienia, sankcje, które należy zastosować w przy naruszeniu powyższych przepisów mogą być następujące – odnotowanie zachowania w protokole zawodów, kara (w tym kara finansowa), wykluczenie lub nawet dyskwalifikacja. Regulacje wewnętrzne FIVB zatem jak najbardziej sankcjonują takie zachowania i przewidują od nich odpowiednie kary.
Jak dowiedzieliśmy się z mediów, serbska federacja piłki siatkowej, w związku z zachowaniem zawodniczki została ukarana grzywną 20 tysięcy franków szwajcarskich, natomiast sama zawodniczka została zawieszona i wykluczona z dwóch kolejno następujących meczów reprezentacji Serbii. Nie zobaczymy zatem zawodniczki w kolejnych meczach reprezentacji z Belgią i Kanadą.
Reakcja FIVB na nieprawidłowe zachowanie zawodniczki w tym zakresie było zatem jak najbardziej prawidłowe i uzasadnione. Sama zawodniczka, wraz z macierzystą federacją, przeprosiła za incydent określając go mianem “zwykłego nieporozumienia”.
Pieniądze z nałożonej grzywny natomiast zostaną przekazane na „sprawę walki z dyskryminującym zachowaniem i/lub na finansowanie programów edukacyjnych dotyczących wrażliwości kulturowej na arenie międzynarodowej w sporcie piłki siatkowej” – ogłosiła we wtorek Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB).
Sama Federacja Serbii na swoim koncie społecznościowym opublikowała następujące oświadczenie, w którym szczerze przeprosiła za zachowanie zawodniczki:
"We apologise sincerely to the Thailand team, people of Thailand and to all of you affected by this. Please don't blow this out of proportion! Sanja is aware of her mistake and she immediately apologised to the whole Thailand team. She only wanted to show her teammates 'let's start playing defence like them now', she didn't mean any disrespect. Of course, it was unfortunate."
Incydent ma szczególne znaczenie w związku z falą nienawiści kierowanej ostatnimi czasy do osób pochodzenia azjatyckiego, w związku z wybuchem pandemii koronawirusa. Kara nałożona na federację oraz zawodniczkę wydaje się zatem jak najbardziej uzasadniona i prawidłowa. Nie możemy tolerować bowiem mowy nienawiści w sporcie w absolutnie żadnej formie.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
Organizacje sportowe
25.08.2021
Sporty indywidualne
13.08.2021
Organizacje sportowe
04.08.2021
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.