13.07.2018
12 lipca na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Siatkowej ukazał się komunikat Komisji Licencyjnej, która poinformowała o przyznaniu licencji na sezon 2018/19 następującym klubom:
Kluby występujące w rozgrywkach Plusligi:
Kluby występujące w Lidze Siatkówki Kobiet:
Kluby występujące w I lidze Mężczyzn:
I liga Kobiet:
Jednocześnie Komisja poinformowała, że w przypadku pozostałych klubów postępowanie licencyjne wciąż trwa.
Kryteria uzyskania licencji
Procedura przyznawania licencji klubowych w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych kobiet i mężczyzn została określona w Regulaminie wydawania licencji klubowych dla drużyn szczebla centralnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej zatwierdzonym przez Zarząd PZPS 26 maja 2018 r. Co istotne, uzyskanie licencji przez PZPS jest warunkiem koniecznym dla wzięcia udziału w rozgrywkach organizowanych przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej S.A.
Przyznanie licencji klubom uzależnione jest od spełnienia przez nie kryteriów:
1) Prawnych – Posiadanie odpowiedniej formy prawnej (art. 5 Regulaminu) oraz sporządzenie wniosku na odpowiednim formularzu udostępnionym przez PZPS.
2) Infrastruktury sportowej – Spełnienia warunków technicznych wyposażenia obiektu zgodnie z przepisami PZPS.
3) Finansowych – Po pierwsze, kluby zobowiązane są do prowadzenia dokumentacji finansowej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, m.in. ustawą o rachunkowości. Drugim, bardzo istotnym wymogiem jest brak posiadania zaległości finansowych przekraczających trzy miesiące, w rozliczeniu klubu z zawodnikami, członkami Sztabu Szkoleniowego lub innymi klubami, ZUS, Urzędem Skarbowym według stanu na dzień 30 kwietnia każdego roku, a w przypadku klubów przystępujących do rozgrywek - według stanu na dzień 30 kwietnia roku, w którym przystępuje do rozgrywek. W przypadku istnienia takich zobowiązań kluby zobowiązane są do przedłożenia uwierzytelnionej kserokopii dokumentu potwierdzającego odroczenie terminu płatności zobowiązań. W takim przypadku konieczne jest zatem zawarcie ugody (najczęściej pozasądowej) z wierzycielem, w której określone zostaną zasady uregulowania swojego długu.
Przebieg procedury licencyjnej
Do wniosku o wydanie licencji dla klubu (link do pobrania) należy dołączyć:
1) aktualny wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego lub z innego rejestru albo ewidencji właściwych dla formy organizacyjnej danego klubu sportowego (np. ewidencja klubów wydawana przez starostę) - zawierający informację o sposobie reprezentacji, wystawiony nie później niż 90 dni przed datą złożenia wniosku;
2) poświadczony odpis statutu lub umowy spółki,
3) oświadczenie Klubu dotyczące niezalegania w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Zdrowotnych w stosunku do ZUS oraz oświadczenie Klubu dotyczące niezalegania w podatkach w stosunku do Urzędu Skarbowego nieprzekraczających trzech miesięcy na dzień 30 kwietnia danego roku,
4) oświadczenie klubu o braku bezspornych zaległości finansowych przekraczających trzy miesiące, w rozliczeniach klubu z zawodnikami, trenerami, PZPS, WZPS-ami, innymi klubami, wg stanu na dzień 30 kwietnia danego roku,
5) pisemne zobowiązanie klubu sportowego do przestrzegania statutu i regulaminów PZPS oraz CEV i FIVB podpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania klubu,
6) oświadczenie o poddaniu się rozstrzygnięciom Sądu Odwoławczego przy PZPS w przypadku wystąpienia sporów o prawa majątkowe ze stosunków związanych z udziałem w rozgrywkach szczebla centralnego,
7) wypełniony formularz dotyczący Warunków Obiektu Sportowego, na którym rozgrywane będą zawody ligowe potwierdzony przez właściwy WZPS, oświadczenie klubu o zapoznaniu swoich zawodników oraz sztabu szkoleniowego z listą substancji i metod zabronionych zatwierdzoną przez Światową Organizację Antydopingową (WADA),
8) oświadczenie klubu o zapoznaniu swoich zawodników, sztabu szkoleniowego oraz osób upoważnionych przez Klub do podpisywania kontraktów z listą menedżerów licencjonowanych PZPS. 9) kserokopie porozumienia z wierzycielem określającego zasady spłaty należności odłożonych w czasie.
Dokumenty te dostępne są na oficjalnej stronie PZPS.
Jeżeli wniosek lub załączone do niego dokumenty zostały sformułowane nieprawidłowo lub zawierają braki formalne niepozwalające na końcowe rozpatrzenie sprawy, klub wzywany jest do uzupełnienia dokumentów w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania. Niewykluczone, że taka sytuacja miała miejsce w przypadku klubów, którym na ten moment nie przyznano licencji. W razie uzupełnienia wniosku lub załączników zostanie on rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Komisji.
Komisja do spraw Licencji odmówi wydania licencji dla klubu, jeżeli:
1) oświadczenia zarządu klubu, podpisane zostanie przez nieupoważnionych członków zarządu klubu, 2) klub nie przedstawi kompletnej dokumentacji,
3) klub ma wobec PZPS zobowiązania organizacyjno - finansowe z lat poprzednich,
4) klub poświadczył nieprawdę w złożonych dokumentach,
5) klub nie ma zabezpieczonego odpowiedniego obiektu sportowego do rozgrywania meczów ligowych na danym szczeblu rozgrywek.
W takim przypadku klubowi będzie przysługiwać odwołanie do Sądu Odwoławczego przy PZPS w terminie 7 dni od daty otrzymania decyzji. Niezależnie od rozstrzygnięcia Komisja ds. Licencji doręcza wnioskodawcy decyzję w przedmiocie przyznania lub odmowy przyznania licencji za potwierdzeniem odbioru w terminie do 14 dni od momentu podjęcia decyzji.
Do czasu zakończenia postępowania licencyjnego nie zostało wiele czasu, dlatego należy wyrazić nadzieję, że niezależnie od przyczyn braku pojawienia się poszczególnych klubów w czwartkowym komunikacie, w najbliższym czasie lista przyznanych licencji zostanie uzupełniona o wszystkie zespoły, które sportowo wywalczyły sobie prawo do gry w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych kobiet i mężczyzn.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.