24.06.2014
W zeszłym tygodnia cała Polska żyła ujawnionymi nagraniami rozmów pomiędzy ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem, a prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką oraz byłym ministrem transportu Sławomirem Nowakiem, a byłym wiceministrem finansów i byłym szefem Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej Andrzejem Parafinowiczem. Jak się okazuje kulisy tej drugiej rozmowy mogą mieć konsekwencje dla reprezentantów Polski w siatkówce.
Mianowicie chodzi o konsekwencje prawno-podatkowe związane z wypowiedzią byłego wiceministra finansów, który przy okazji wypowiedzi dotyczącej zablokowania kontroli skarbowej u żony byłego ministra transportu miał powiedzieć: „Całą reprezentację Polski w siatkówkę tak wyciągnęliśmy za uszy. Widziałeś? (...) Chłopaki po kolei bały się, dopłaciły ... I cisza znowu, wszystko załatwione.”
Jak się okazuje wcale nie wszystko jest załatwione. W ubiegły wtorek podczas konferencji Ministerstwa Finansów poinformowano, że resort zajmie się zeznaniami podatkowymi siatkarzy. Obecnie sprawdzone mają zostać postępowania, które toczyły się przed urzędami kontroli skarbowymi w całym kraju wobec osób, które w jakikolwiek sposób były związane z reprezentacją Polski w siatkówce.
Co więcej obecna podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Agnieszka Królikowska stwierdziła, iż jeśli zostaną stwierdzone nieprawidłowości to będą wyciągane odpowiednie konsekwencję. Przede wszystkim konsekwencją będą polegały na określeniu wysokości zaległości podatkowej oraz określenia wysokości odsetek za zwłokę. Weryfikacji zeznań siatkarzy może być przeprowadzona nawet prawie 6 lat „w tył”.
Zgodnie, bowiem z art. 70 §1 ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. W przypadku rozliczeń osób fizycznych termin ten biegnie od końca roku, w którym zostało złożone zeznanie i w którym zapłacony został wynikający z niego podatek.
Na zakończenie właściwie jako ciekawostkę wskazać należy, iż fiskus w ostatnim czasie ściga sportowców nie tylko w Polsce. Jak donoszą hiszpańskie media zawodnik FC Barcelona Lionel Messi będzie musiał zapłacić kwotę prawie 33 mln euro za defraudację 4,1 mln euro wynikającą z zeznań podatkowych z lat 2009- 2011. Sprawa Messiego dotyczyła nieuregulowanych zobowiązań pochodzących z wynajmu nieruchomości, a także prawa do wizerunku.
Oczywiście w sprawie siatkarzy reprezentacji Polski, o ile zostaną wykryte nieprawidłowości, konsekwencje finansowe będą znacznie mniejsze bo mamy do czynienia z diametralnie różnymi zarobkami sportowców. Jednakże jak widać z powyższego pierwsze skutki afery podsłuchowej mogą uderzyć po kieszeniach w zasłużonych sportowców, a nie kompromitujących się polityków.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.