10.04.2015
W dokumentach organizacyjno prawnych polskich związków sportowych często znajdujemy zapisy na sąd polubowny. Oznacza to, że w sytuacji sporu jest on poddawany pod rozstrzygnięcie sądu polubownego powołanego albo przez polski związek sportowy sądu polubownego (przykładowo Piłkarski Sąd Polubowny) albo przez narodowy komitet olimpijski (Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim). Wielu z Państwa zastanawia się pewnie czy skoro orzeczenia w/w sądów polubownych są ostateczne to przysługuje od nich jeszcze możliwość odwoławcza.
W teorii od orzeczenia w Piłkarskim Sądzie Polubownym mamy możliwość złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, które to orzeczenie po ponownym rozpoznaniu sprawy jest już ostateczne. W Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu przy PKOl postępowanie jest jednoinstancyjne, a co za tym Strona nie ma prawa do odwołania czy złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Tak wydane orzeczenia są prawomocne i korzystają z cech wykonalności i skuteczności na zasadach przewidzianych w Kodeksie Postępowania Cywilnego, bądź w statutach i regulaminach polskich lub międzynarodowych organizacji sportowych.
Jednakże w praktyce posiadamy jeszcze jeden nadzwyczajny środek zaskarżenia przewidziany przepisami Kodeksu Postępowania Cywilnego. Mianowicie każdy wyrok sądu polubownego wydany w Rzeczypospolitej Polskiej może zostać uchylony przez sąd w postępowaniu wszczętym na skutek wniesienia skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego.
Jednakże strona może żądać uchylenia wyroku sądu polubownego tylko i wyłącznie w niżej wymienionych przypadkach:
Uchylenie wyroku sądu polubownego następuje również wtedy, gdy sąd stwierdził, że: 1) według ustawy spór nie może być rozstrzygnięty przez sąd polubowny lub 2) wyrok sądu polubownego jest sprzeczny z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej (klauzula porządku publicznego).
Jak więc widać z powyższego wniesienie skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego nie jest możliwe w każdej sytuacji i musi znaleźć oparcie w przesłankach przytoczonych powyżej. Jednakże w rzeczywistości bardzo często przez strony konstruowany jest zarzut naruszenia klauzuli porządku publicznego, która jako klauzula generalna zawiera w sobie bardzo szeroki zakres przedmiotowy.
Tym samym otrzymując ostateczny wyrok sądu polubownego warto dokonać analizy czy w oparciu o przedstawione powyżej podstawy istnieje możliwość odwoławcza w postaci złożenia skargi o uchylenie takiego wyroku. Jeśli taka podstawa istnieje to sprawa, która miała być uznana za ostateczną może ostateczną się nie okazać.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.