28.11.2013
Analizując przypadki polskich związków sportowych można dostrzec często pojawiające się we wszelakich komunikatach Wojewódzkie Sądy Administracyjne. Są one I instancją w sądownictwie administracyjnym w polskim systemie prawnym. Pojawiają się one zarówno w relacjach z Ministerstwem Sportu i Turystyki (w tym wypadku dość chłodnych) jak i przepisach wewnętrznych. Niestety, nie zawsze sądy te są kompetentne rozstrzygać sprawy związane z działalnością polskich związków sportowych.
W ostatnim czasie Wojewódzkie Sądy Administracyjne pojawiają się w polskim sporcie przede wszystkim w kontekście zaskarżania decyzji Ministra Sportu i Turystyki. Ma to związek m.in. z brzmieniem art. 21 i 22 ustawy o sporcie:
„Art. 21. 1. Minister właściwy do spraw kultury fizycznej zatwierdza, w drodze decyzji, statut polskiego związku sportowego oraz jego zmiany, które polski związek sportowy przedstawia niezwłocznie po ich uchwaleniu.
2. Minister właściwy do spraw kultury fizycznej odmawia zatwierdzenia, w drodze decyzji, statutu polskiego związku sportowego lub jego zmiany w przypadku stwierdzenia niezgodności ich postanowień z przepisami prawa.
Art. 22. 1. Jeżeli działalność władz polskiego związku sportowego narusza prawo lub postanowienia statutu, minister właściwy do spraw kultury fizycznej, w zależności od stopnia stwierdzonych nieprawidłowości, jest uprawniony do:
(...)
2. Czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, minister właściwy do spraw kultury fizycznej dokonuje w drodze decyzji.
Pojawiają się zatem decyzje administracyjne w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. W razie braku satysfakcjonującego rozstrzygnięcia, polskim związkom sportowym przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Ma to związek z treścią art. 127 par. 3 kodeksu postępowania administracyjnego:
„Od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze nie służy odwołanie, jednakże strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy; do wniosku tego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań od decyzji
Gdy i ta decyzja będzie niekorzystna dla związku, pozostaje jedynie skarga do WSA, a następnie do NSA w granicach przepisów dotyczących postępowania sądowoadministracyjnego. Niektóre związki walczą obecnie w tym trybie dochodząc swoich racji. W tym momencie nie ma żadnych kontrowersji.
Problem pojawia się natomiast, gdy Wojewódzkie Sądy Administracyjne pojawiają się jako podmioty, do których składa się odwołania (!) od decyzji organów I instancji w polskich związkach sportowych, np. dotyczących przyznawania licencji. Niestety na takie zapisy można trafić przeglądając przepisy wewnętrzne polskich związków sportowych. Należy jeszcze raz podkreślić, że skargę do WSA można wnieść dopiero po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie. Nie oznacza to w żadnym wypadku, że jest to organ odwoławczy wobec decyzji władz polskiego związku sportowego.
Warto pochylić się nad tą kwestią, ponieważ abstrahując już od złej reklamy polskich związków sportowych, takie określenie przepisów może w praktyce uniemożliwić jakąkolwiek drogę odwoławczą zainteresowanym zawodnikom, trenerom itd. w razie wydania niekorzystnych dla nich decyzji.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.