08.09.2015
W dzisiejszym wpisie chciałbym poruszyć tematykę podpisanej przez Prezydenta ustawy z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków utraty statusu Polskiego Związku Sportowego.
Przede wszystkim wyjść należy od tego, że nowelizacja przewiduje możliwość utraty statusu Polskiego Związku Sportowego przez te podmioty, które nie posiadają przynależności do właściwej międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Takie podmioty z mocy prawa staną się związkiem sportowym działającym w formie związku sportowego, a stwierdzenie braku przynależności następować będzie w drodze decyzji ministra właściwego do spraw kultury fizycznej.
Powyższa zmiana formy organizacyjno- prawnej danego Polskiego Związku Sportowego w związek sportowy działający w formie związku stowarzyszeń będzie rodziła określone skutki dla Polskich Związków Sportowych i to w zakresie finansowym jak i organizacyjnym.
Jako skutek finansowy może wskazać na utratę, na podstawie art. 29 ust. 7 ustawy o sporcie, możliwość korzystania z dofinansowań zadań związanych z przygotowywaniem kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy, zlecanych Polskim Związkom Sportowym w związku z realizacją zadań publicznych z pominięciem uczestnictwa w otwartych konkursach ofert. Oznacza to, że Polskie Związki Sportowe objęte nowymi przepisami będą mogły otrzymać tylko dotację na realizację zadań publicznych po przeprowadzeniu stosownego konkursu, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Kolejnym doniosłym skutkiem, tym razem o charakterze organizacyjnym jest utrata przez Polski Związek Sportowy wyłącznych praw, o których mowa w art. 13 ustawy o sporcie tj.:
Jak więc widać z powyższego skutki wprowadzonych przepisów dla dużej części Polskich Związków Sportowych będą ogromne. Czy istnieje zatem możliwość obrony przez zagrożone podmioty dotychczasowego statusu oraz jaki termin podmioty te mają na dostosowanie się do nowych przepisów w świetle znowelizowanej ustawy – te informacje w dniu jutrzejszym przedstawi mecenas Tomasz Dauerman.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.