09.12.2014
Przeglądając różne publikacje naukowe związane z tematyką sportową, moją uwagę zwróciły teksty dotyczące fauli w sporcie, a szczególnie jedno opracowanie, w którym zaproponowano dość osobliwy postulat.
Faule są immanentnym elementem rywalizacji sportowej. Oczywiście są one niezgodne z obowiązującymi w poszczególnych dyscyplinach regulaminami gry. Nie mniej, istnieją ,,zwyczaje sportowe”, które mogą rozszerzać bądź ograniczać regulaminy danej dyscypliny sportowej. Przykładem ,,rozszerzenia” może być stosowana w niektórych grach kategoria tak zwanego ,,faulu taktycznego”- wbrew fair play, po to, by osiągnąć określony skutek, np. zejście z boiska sfaulowanego zawodnika. Faul taki powoduje reakcję sędziego, ale w końcowym bilansie strat i zysków jest często opłacalny i zdarza się, że tabele rekordów wypełniają się takimi właśnie ,,osiągnięciami”.
Tego typu zachowania mogą stanowić źródło pomyłek sędziowskich. W tym przypadku rozwiązaniem są urządzenia rejestrujące przebieg gry. Zapisy wideo i ich odtwarzanie w zwolnionym tempie pozwala na rozstrzygnięcie niejednoznacznych sytuacji. Niestety, do tej pory mechanizm challenge nie został wprowadzony do piłki nożnej. Ostatnio jednak pojawiła się szansa na zmiany w konserwatywnym stanowisku FIFA do stosowania przez sędziów rozwiązań technologicznych. Sepp Blatter (prezydent FIFA) zaproponował, aby system challenge został przetestowany w 2015 r. na mistrzostwach świata do lat 20. Czekamy.
Wracając jednak do zasygnalizowanego przeze mnie na wstępie postulatu, to sprowadza się on zasadniczo to następujących kwestii. Otóż, faule play są znane nie tylko zawodnikom, sędziom, ale także osobom profesjonalnie zajmującym się sportem, a wiedza o nich jest przez te podmioty umiejętnie wykorzystywana przy wprowadzaniu sędziów w błąd (o czym wspominałam). Zatem powinny być one wyczerpująco opisane, scharakteryzowane i aktualizowane, jako że są nieodłącznym elementem profesjonalnego sportu. Ponadto, oficjalne regulaminy powinny zawierać opisy dostrzegalnych, pozaregulaminowych założeń stosowanych podczas rywalizacji w każdej dyscyplinie sportowej. Takie ,,kompendium” powinno być dostępne dla wszystkich: kibiców, dziennikarzy, trenerów, sędziów, osób zarządzających klubami, rodziców dzieci, po to by zapoznali się z możliwymi zagrożeniami i właściwościami sportu profesjonalnego.
Pierwszy raz spotkałam się z tego typu sugestiami dotyczącymi fauli play, stworzenie ,,kodeksu niedozwolonych praktyk”? Jestem jednak ciekawa Państwa opinii, jako kibiców, trenerów, sportowców na te zagadnienia.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.