30.01.2017
Wojciech Oczko, jeden z twórców medycyny polskiej, nadworny lekarz królów Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy, propagował uprawianie kultury fizycznej widząc w niej korzyści dla ducha i ciała. Jako autor słynnego powiedzenia, że ,,Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu”, zalecał on jazdę konną, szermierkę, piłkę, zapasy i tańce. I przypuszczam, że większość Czytelników zgodzi się z tym stwierdzeniem na 100%. Jednak na dość osobliwy pomysł (można powiedzieć bardzo dosłownie traktujący słowa doktora Oczko) wpadli Francuzi – od 2017 r. lekarze mogą przepisywać sport na receptę.
Wraz z nadejściem 2017 roku we Francji weszły w życie nowe przepisy, które dają lekarzom uprawnienia do tego, żeby pacjentom przepisywali zajęcia sportowe. Francuski odpowiednik polskiego NFZ będzie zwracał pieniądze za np. karnet na siłownię, zajęcia nordic walkig czy tez inne formy aktywności fizycznej poprawiające kondycje.
Wszystko zaczęło się od pomysłu włodarzy nadmorskiego kurortu Biarritz, które to stało się miejscem pilotażowego (w skali światowej) programu w 2015 roku. Miejscowi lekarze mogli przepisywać swoim pacjentom przykładowo 12-tygodniowy kurs surfingu. Jak twierdzą władze miasta system ubezpieczeń społecznych na pomyśle nie ucierpiał. Program był finansowany ze środków miasta oraz dwóch prywatnych stowarzyszeń (musimy wziąć pod uwagę odrębności w zakresie organizacji systemu ubezpieczeniowego, zdrowotnego). Koszt jaki ponosił pacjent w związku z zaaplikowaną kuracją to jedynie 10 euro. Oczywiście rodzaj aktywności fizycznej, czas jej trwania jest dostosowany do stanu zdrowia pacjenta, a lekarze współpracują z kadrą trenerską.
Okazało się, że oprócz tego, że finanse mają się dobrze, to pacjenci w większości przypadków kontynuowali zajęcia we własnym zakresie. U pacjentów zaobserwowano poprawę koncentracji, jakości snu, zmniejszenie objawów depresji czy dolegliwości sercowych. Jak wskazują lekarze tego rodzaju zajęcia mogą być skuteczne w leczeniu cukrzycy, otyłości, depresji czy rehabilitacji, a mogą zminimalizować liczbę zgonów związanych z brakiem ruchu. Program okazał się pomocny dla osób niewidomych, które uważały, że nie mają opcji uprawiania sportu lub jest ona dla nich zbyt droga, często cierpiały na otyłość. Dzięki temu otrzymały informacje o możliwych formach aktywności fizycznej, pomoc opiekuna-trenera.
Inne miasta obserwując sukces Biarritz także zaczęły wprowadzać analogiczne rozwiązania. Obecnie został on wprowadzony w całym państwie. Jego uzasadnia upatruje się także w przekonaniu, ze promowanie aktywności fizycznej będzie kosztować mniej niż leczenie różnego rodzaju schorzeń.
Mając na uwadze odrębności w systemie prawnym i zasadach rządzących całym system zdrowia ciekawi mnie czy tego rodzaju opcja mogłaby mieć powodzenie także i w Polsce? Przypuszczam, że u nas dużą rolę odegrałby też czynnik mentalny. Chociaż biorąc pod uwagę ostatnio panującą modę na bycie fit, to kto wie (?), z resztą, jak lekarz mówi pacjentowi, co ma zrobić dla swojego zdrowia, to jest on przypuszczalnie nieco bardziej zmotywowany do działania.
Co sądzicie o pomyśle Francuzów? Przypominam, że wszelkie postulaty, pomysły, co do zmian w zakresie działalności sportowej można zgłaszać na stronie lobbinngdlasportu.pl.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
18.12.2024
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.