20.10.2015
Sport po transplantacji - w mediach raczej brak jest o nim informacji bądź jedynie występują jakieś małe wzmianki (jeżeli ktoś z Państwa spotkał się z wyczerpującymi wiadomościami, to proszę o sprostowanie). Może więc warto zerknąć na ten obszar działalności sportowej, tym bardziej, że zawodnicy (w Polsce jest ich ok.100[1]) mają się czym pochwalić.
Inicjatorem ruchu sportowego osób po przeszczepieniu była Światowa Federacja Sportu po Transplantacji – World Transplant Games Federation (WTGF), powołana w Anglii w 1978 r. W pierwszych międzynarodowych zawodach startowało 99 zawodników z 5 krajów, a po 30 latach w London Ontario w Kanadzie startowało już ponad 1700 sportowców z 68 krajów. W Europie taką działalność prowadzi Europejska Federacja Sportu dla Osób po Transplantacji i Dializowanych (European Transplant and Dialysis Sports Federation – ETDSF). Obie organizacje realizują ideę transplantacji na całym świecie, poprzez organizację letnich i zimowych igrzysk w naprzemiennym dwuletnim cyklu. WTFG jest podmiotem uznanym przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W Polsce natomiast funkcjonuje tylko Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, które to jest członkiem WTFG.
W ostatnich latach można zaobserwować wzrost liczby przeszczepów. Potencjalnie więc może zwiększyć się także liczba osób kwalifikująca się do tego rodzaju współzawodnictwa sportowego. Standardowym problemem tego rodzaju sportu są oczywiście finanse o czym świadczy pośrednio chociażby zapis jednego z regulaminów, że zawodnicy koszty przejazdu na określone zawody krajowe pokrywają sami. A to pewnie tylko kropla w morzu potrzeb. Może warto dokonać analizy obecnej działalności, celów, zadań na przyszłość i pomyśleć nad zmianą formuły organizacyjno-prawnej sportu osób po transplantacji (dializowanych)w Polsce? Ocenę rzeczywistego stanu i niezbędnych modyfikacji jednak należy pozostawić samym zainteresowanym.
18.12.2024
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.