25.06.2015
Przychody sportowców mogą być zaliczone do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art.10 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.)), jeżeli działalność sportowca spełnia kryteria określone w art.5a pkt 6 tej ustawy i nie spełnia kryteriów z art.5b ust.1 tej ustawy . Uchwałę takiej treści podjął Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w składzie 7 sędziów w dniu 22 czerwca 2015 roku (sygn. II FPS 1/15).
Tematyka związana z podatkowymi aspektami przychodów sportowców od wielu lat budzi spore emocje, a to dlatego, że organy podatkowe i sądy nie wypracowały prze ten czas jednolitego stanowiska. Generalnie chodziło tu o sytuację, której towarzyszy założenie, iż podatnik uzyskuje przychody, które zostały wskazane w art. 13 u.p.d.o.f., jako przychody z działalności wykonywanej osobiście (tu - wymienione wprost w pkt 2 tego artykułu - przychody z uprawiania sportu), z drugiej jednak strony działalność ta ma charakter zarobkowy, prowadzona jest we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły, spełnia przesłanki pozytywne z art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. i jednocześnie nie zachodzą przesłanki negatywne, o których mowa art. 5b ust. 1 tej ustawy, nosi więc znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej (Postanowienie NSA z dnia 22.01.2015 r., sygn. II FSK 3173/12). W orzecznictwie sądów administracyjnych prezentowane było stanowisko, iż przychody z tytułu uprawiania sportu należy kwalifikować wyłącznie do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Należy zaznaczyć, że zakwalifikowanie danego przychodu do dwóch różnych źródeł przychodów nie jest możliwe, a poszczególne źródła przychodów mają charakter rozłączny. Przełomem w tej materii była ubiegłoroczna interpretacja ogólna Ministra Finansów z 22 maja 2014 r. (sygn. DD2/033/30/KBF/RD-47426). Jego stanowisko w tej sprawie było takie jak w ostatniej uchwale NSA
Tym razem NSA musiał jednak kolejny raz zmierzyć się i rozstrzygnąć czy przychody z uprawiania sportu, o których mowa w art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli m.in. przychody z osobiście wykonywanej działalności trenerskiej, przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych mogą być zaliczone do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli spełniają kryteria określone w art. 5a pkt 6 tej ustawy? Przepis ten stanowi natomiast, że działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to m.in. działalność zarobkowa wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9 tej ustawy. Jak zaznaczył NSA działalność sportowca nie może jednak spełniać kryteriów z art.5b ust.1 omawianej ustawy. Stanowi on, że za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością”.
Interpretacje ogólne nie wiążą sądów i trybunałów, ,,sąd administracyjny – w przeciwieństwie do wydających indywidualne interpretacje organów podatkowych – nie jest związany ogólną interpretacją Ministra Finansów w trybie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy o pdof. opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów”- Wyrok WSA w Poznaniu z 26 listopada 2009 r. (sygn. I SA/Po 680/09). NSA (postanowienie z dnia 22.01.2015 r., sygn. II FSK 3173/12) uznał, że omawiane zagadnienia prawne budzą nadal poważne wątpliwości o czym świadczy także wydana przez Ministra Finansów (wskazana wyżej) interpretacja ogólna, w której diametralnie zmienił swoje dotychczasowe stanowisko prezentowane bardzo konsekwentnie także przez wszystkie organy podatkowe i dlatego konieczne stało się przedstawienie tego zagadnienia do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów.
Sposób rozliczeń z zawodnikami, w sytuacji kiedy będą oni świadczyli na rzecz klubu swoje usługi w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej oznacza m.in. brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne przez klub, czy też możliwość opodatkowania przychodów zawodników z uprawiania sportu stawką 19%.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.