18.04.2016
Wiosna za oknami, kwiecień w kalendarzu, sezon imprez plenerowych rozpoczęty. Przed nami różne koncerty plenerowe, festyny i rzecz jasna wiele imprez sportowych w plenerze, czyli poza halami sportowymi, stadionami czy torami do tego przystosowanymi. Przed nami wiele biegów ulicznych, rajdów samochodowych, imprez enduro, a to oznacza nie tylko nasz czynny i aktywny udział, nasze kibicowanie, ale także wiele obowiązków organizatorów, związanych z przywróceniem do stanu pierwotnego terenów imprezy.
Obowiązków jest wiele począwszy od doprowadzenia do porządku miejsca rozgrywania lub odbywania się imprezy, np. sprzątania po skomplikowane prace ziemne i rekultywacyjne , jeśli została naruszona nawierzchnia dróg, ścieżek czy zniszczona roślinność. To tak ogólnie, a ja zostałem zainspirowany do dzisiejszego artykułu zdjęciami odpadków, jakie pozostawili kibice po jednym z rajdów samochodowych, które obejrzałem w internecie.
Skoro mowa o rajdach, to obowiązki z tego zakresu przedmiotowego czyli porządku i ochrony środowiska nakłada na organizatorów „REGULAMIN OCHRONY ŚRODOWISKA W SPORTACH MOTOROWYCH”. Podstawowa zasada została sformułowana 1.2: „Jazda samochodem, kartem lub motocyklem, rozumiana jako współzawodnictwo sportowe oraz transport lub rekreacja, powinna być rozpatrywana z punktu widzenia ochrony środowiska”.
Kluczowym z punktu widzenia prac po zakończeniu imprezy wydaje się przepis art. 9.7:
„Po zakończeniu imprezy obowiązkiem organizatora jest uporządkowanie terenu imprezy a szczególnie:
a) usunięcie drogowskazów, tablic ogłoszeniowych i plakatów,
b) uprzątnięcie jak najszybciej odpadów pozostawionych przez publiczność, na widowni i w otoczeniu,
c) usunięcie i wywiezienie wszystkich połamanych gałęzi i krzewów,
d) usunięcie taśm zabezpieczających lub wyznaczających tor czy strefy,
e) jeśli jest to konieczne, natychmiastowe wyrównanie i wyprofilowanie toru i drogi,
f) usunięcie błota zgromadzonego na utwardzonych drogach dojazdowych do toru,
g) zorganizowanie utylizacji pojemników z olejem, ścierkami do czyszczenia, czyściwem, filtrami olejowymi i pojemników na odpady,
h) jeżeli jest to możliwe, posadzenie nowych drzew i krzewów.”
Zakres obowiązków jest szeroki i zawiera także obowiązek uprzątnięcia odpadów pozostawionych przez kibiców. Do kibiców należy również skierować apel, by nie zanieczyszczali środowiska. Jeśli ktoś niósł kilka kilometrów butelkę wypełnioną napojem, wypił jej zawartość, to powinien pustą butelkę wyrzucić do odpowiedniego pojemnika w pobliżu zawodów, a jeśli nie ma takiego, to powinien ją zapakować do plecaka, torby, torebki, czy nawet „reklamówki” i mieć ją przy sobie, tak by wyrzucić do odpowiedniego pojemnika, w miejscu, w którym takowy będzie się znajdować.
Dbajmy o środowisko!
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.